Bugun...ÇED toplantısında, 9 Köyü kurutacak dediler, Bodrum Barajı’nı istemediler

Muğla’nın Milas ilçesi sınırları içerisinde DSİ tarafından yapılması planlanan Bodrum Barajı’nın ÇED toplantısına katılan köylüler 9 köyde ekolojik ve sosyal yaşamın yok olacağını belirterek baraj yapılmasına karşı olduklarını belirttiler.

facebook-paylas
Tarih: 05-02-2021 10:58

ÇED toplantısında, 9 Köyü kurutacak dediler, Bodrum Barajı’nı istemediler

MUÇEP eş sözcüsü Umay Karabaş “Proje baştan sona yanlış, Milas köylerinde tarım ve hayvancılığı bitirecek  barajın Bodrum7ada bir faydası olmayacak çünkü raporda 2065 yılı için Bodrum’un tahmini nüfusu gerçekleri yansıtmıyor, gerekli fizibilite çalışmaları yapılmadan hazırlanan bir rapor. Milas'ın derelerine baraj kurup, Güllük deltasına kadar kurutalım öyle mi?Bu size adil, kabul edilebilir geliyor mu?” dedi.

 

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Beçin Dağı ile Kayaderesi Dağı yamaçlarına DSİ 21. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılacak olan Bodrum Barajı ÇED toplantısı Çamköy Ortaokulu’nda düzenlendi. Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantıya  yörenin köylerinden Çamköy, İkizköz  yaşayanları ile,  Karadam Karacahisar Mahalleleri Doğayı Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme Ve Dayanışma Derneği, İkizköy Çevre Komitesi ve  Muğla Çevre Platformu Milas , Bodrum ve Menteşe Meclisi gönüllüleri ile köy muhtarları ve köylüler katıldı. Katılımcılar pandemi koşulları nedeni ile toplantının kapalı alanda yapılmamasını ya da ertelenmesini isteyen dilekçeleri Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerine verdiler.  Bunnu üzerine salonda başlayan toplantı okulun bahçesinde devam etti.

 

 

 

DEVLET SU İŞLERİ BIRAK BU İŞLERİ

 

ÇED toplantısına  köylülerin ellerinde Yaşam Alanlarımız Müştereklerimizdir, Devlet Su İşleri Bırak Bu İşleri, Baraj Değil Bütüncül Su  Yönetimi, Cennet Muğlamızdan Elinizi Çekin, Kömür Dayalı Termik Santral Kapatılsın, Mulas ve Bodrum’un Su Sorunu Kalmaz yazılı dövizlerle katıldığı görüldü.

 

DSİ yetkililerinin projeyi anlatmasının ardından konuşan Çamköy muhtarı Mehmet Soydan , tarım ve hayvancılık için  daha çok su gerekirken, Kayaderesi Barajı ile havzadaki tüm suyun  Bodrum’a verilmesine karşı olduklarını belirterek “Baraj yapılacaksa öncelikli olarak buradaki köylerin ihtiyacına yetecek kadar tarımsal sulama amaçlı su tahsis edilmesi , bu sorunun çözülmesi gerekir aksi takdirde burada yaşam biter” dedi.

 

 

BODRUM BARAJI MİLASI’I SUSUZ BIRAKACAK

 

Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı da, “Barajlara karşı değiliz. Ancak şimdi burada verilen bilgilere göre Milas’ın şu an var olan barajlarının hepsinin toplamından iki kat daha fazla su toplayacak bir baraj yapılacak ve bizim bundan haberimiz bile yok. Elbette turizme karşı değiliz, komşu ilçemiz Bodrum’un susuz kalmasını da istemeyiz, ama biz bu yöredeki çiftçiyi, hayvancıyı düşünmeyeceksek, bu suyun tamamının Bodrum’a verilmesine de karşıyız. Bu çok büyük bir baraj ve mutlaka tarımsal sulamaya da bir miktarı ayrılmalı. Zaten bölgenin yeraltı suları, Geyik Barajımızın suyu da Bodrum’a veriliyor. Böyle şey olmaz, ben barajlara karşı değilim, ama bu anlayışa karşıyım” dedi.

 

 

SUYU GASPEDEN KÖMÜRLÜ SANTRALLER KAPATILSIN

 

Muğla Çevre Platformu Bodrum Meclisi eşsözcüsü Umay Karabaş ise, proje dosyasında baraja neden ihtiyaç duyulduğuna dair yapılan açıklama için “ Bu projenin öncelikle sebebi yanlış. Proje dosyasında 2065 yılı için Bodrum'da öngörülen nüfusa su sağlamak için yapılacağı söyleniyor. Bu öngörülen nüfus 730.000 civarında. Bu yerleşik nüfus. Bir de onbinlerle ifade edebileceğimiz turistik tesis yatak kapasitesi var. Üstelik sağanak gibi yeni turistik tesis projeleri de geliyor. Yani Bodrum kendini iyiden iyiye tüketircesine betonlaşmaya devam ederken, bu yanlışa dur demek yerine, bu tüketime komşu ilçeleri de katıp tüketecek mi? Buna nasıl razı olabiliriz? Milas'ta köylüler ekinleri, hayvanları, temel yaşam ihtiyaçları için su isterken, biz Bodrum'da tonlarca metreküp suyu havuz doldurmak, çim sulamak vs gibi lüks tüketim sayılacak nedenlerle nasıl harcamaya devam edebiliriz? Bodrum'da bizler suyun nereden geldiğini ve sonsuz bir kaynak olmadığını idrak edip, kendi tüketim çılgınlığımıza yeni kaynaklar bulmak yerine, sürdürülebilir ve bütüncül bir su anlayışının yerleşmesi için hızla çalışmalıyız.” Dedi.

 

 

ZEHİRLİ GAZ SALIYORLAR,  SUYU MÜLKLERİ GİBİ KULLANIYORLAR

 

Baraj’ın bölgeddeki Kayadere, İkizköy, Karacahisar, Çamköy, Çamovalı, Gökçeler, Yakaköy, Akyol ve Ekinanbarı köylerinde yaşamı bitirecenğini belirten Umay Karabaş sözlerine şöyle devam etti :“Hem Milas'ın hem Bodrum'un kullanabileceği suyu termik santraller gasp ediyor. Santrallerin soğutma tanklarına bölgedeki suyu kullanma önceliği veriliyor. Bu kömürlü termik santraller gerek maden ocaklarıyla, gerek bacalarından çıkan zehirli gazlarla ve gerek suyu mülkiyetlerindeymiş gibi kullanmalarıyla , zarar ziyandan başka bir şey ortaya koymuyorlar. Termik santraller suyu gasp etmeye devam etsin, Bodrum lüks tüketimlerinden vazgeçmek şöyle dursun bunları artırsın ama Milas'ın derelerine baraj kurup, Güllük deltasına kadar kurutalım öyle mi?Bu size adil, kabul edilebilir geliyor mu? Olan biteni biraz olsun takip edip, farkında olan her Bodrumlu bu projeye karşı. Biz bugün Milas'ın köylülerine dayanışma sözümüzü ilettik. Haklılar, yanlarındayız, beraber mücadele edeceğiz. Hem kendi haklarımızı hem de suyun, bir yaşayan varlık olarak hakkını savunmaya devam edeceğiz." Diye konuştu.

 

Muçep gönüllülerinden Itri Levent Erkol “Ekosistem kaybı nedeniyle başta çayda yaşayan balıklar, sürüngenler, kuşlar ve memeliler olmak üzere pek çok canlı artık yörede yaşayamayacak” diyerek  ekosistemin göreceği zararlara raporda yer verilmediğini  söyledi.

 

Toplantı sonunda köylüler yüksek sesle  “Biz baraj istemiyoruz, bütün söyleyeceğimiz bu kadar” dediler.

 

 

 

 

 
Editör: Yaşar Anter

Bu haber 1066 defa okunmuştur.


İLİŞKİLİ HABERLER

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ÇEVRE Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI