Bugun...Büyükşehir Belediyesi’nin Zeytinyağı Üretim Tesisi “Gençler köyüne dönmeli” sloganı ile açıldı

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Milas ilçesinin Bafa Mahallesi’nde inşa ettiği Bafa Zeytinyağı Üretim Tesisi’nin açılışı bugün düzenlenen tören ile açıldı. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Osman Gürün “Gençlerin köylerden uzaklaşmadığı köylerine döndüğü tarımsal üretim kalitesini yaratmamız gerekiyor.” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 09-02-2024 19:51

Büyükşehir Belediyesi’nin Zeytinyağı Üretim Tesisi  “Gençler köyüne dönmeli” sloganı ile açıldı

Muğla Büyükşehir Belediyesi ve S.S. Bafa Doğal Yaşam Tarımsal Üretim ve Pazarlama Kooperatifi işbirliği ile Milas ilçesinin Bafa Mahallesi’nde “Gençler Köyüne Dönmeli” sloganı ile hayata geçirilen Bafa Zeytinyağı Üretim Tesisi’nin açılışı Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün katılımıyla gerçekleştirildi. Açılışa CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Aras, CHP Milas Belediye Başkan adayı Fevzi Topuz, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 ZEYTİNİ YÜCELTMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Bafa Zeytinyağı Üretim Tesisi açılışında konuşan üretici, kooperatif ortağı Pelin Dumanlı; “Genç yaşımda ben burada zeytinyağımı ürettim. Buranın açılmasında emeği olan herkese çok teşekkür ederim. Zeytini yüceltmeye devam edeceğiz. Bizler zeytine gönül veren üreticiler olarak bu bayrağı sonsuza dek yaşatacağız.” dedi.

Bafa Doğal Yaşam Tarımsal Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Mustafa Aksakal yaptığı konuşmada; “Kooperatif olarak nitelikli zeytinyağı elde etmek amacıyla başlattığımız oluşumun meyvelerini alıyoruz. Amacımız dünya çapında yarışabilir düzeyde ürün elde etmek. Memecik zeytinini daha iyi daha nitelikli haline getirip dünya piyasasında duyurmak amacıyla çalışıyoruz” dedi.

Fevzi Topuz; “Milas Türkiye’nin en çok zeytin ağacına sahip merkezlerinden biri”

CHP Milas Belediye Başkan adayı Fevzi Topuz tesis açılışında yaptığı konuşmada; “Bölgemiz zeytincilik konusunda Türkiye’nin en çok zeytin ağacı olan bölgelerinden biri. Zeytinin önemli bir katma değeri var. Hedefimiz yerel yönetici olarak zeytinciliğin gelişimi ile ilgili fabrikaların açılarak desteklenmesi konusunda çaba sarf etmek. Organize sanayi bölgemizin hayata geçmesi konusunda herhangi bir engel kalmadı. Böylelikle hem istihdam hem de dünyaya ihraç edebileceğiz. Katkıları nedeniyle büyükşehir belediye başkanımıza teşekkür ederiz.”

ZEYTİN YAŞAMI TEMSİL EDER

CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ta açılışta şunları söyledi; “Son dönemde kooperatiflerimiz belediyelerimizin desteği ile önemli bir adım attı. Kadın kooperatifleri de kadınların özgürleşmesi konusunda katkı sunuyor. Bizlerde bu destekleri sürdüreceğiz. Zeytinliklerimiz enerji yatırımlarının tehdidi altında. Çevreye saygılı yatırımlara itirazımız olamaz ancak benim atalarımın diktiği zeytinleri yok ediyorsanız biz onun karşısında dururuz. Zeytin yaşamı temsil eder. Zeytine dokunan geleceğe yaşama çocuklarımıza dokunmuş olur. Bundan sonra da tarım politikalarımız gelişerek devam edecek. Bu güzel tesisi Milas’a, Muğla’ya hayırlı olsun.” dedi.

GENÇLERİN KÖYLERİNE DÖNMESİNİ İSTİYORUZ

Başkan Gürün; “Gençlerimizin köylerden uzaklaşmadığı köylerine döndüğü tarımsal üretim kalitesini yaratmamız gerekiyor.”

Bafa Zeytinyağı Üretim Tesisi açılışında konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün üreticilerle, kooperatiflerle, kadın üreticilerle hep birlikte Muğla’nın verimli topraklarında ürettiklerini, tarım, turizm ve kültür kenti Muğla’yı geleceğe koruyarak ve tüm değerleri ile taşımak için çalıştıklarını söyledi.

Başkan Gürün; “10 yıl önce bir vizyon ortaya koyarak tarım konusunda ne yapabiliriz, nerden başlayabiliriz diye çalıştık. Türkiye’nin en donanımlı Toprak ve su analiz laboratuvarını kurduk. Burada Türkiye’de hiç olmayan bir şey yaptık. Toprak analizleri yaparak toprağın yapısını belirledik. Bu yapıya uygun olarak bu tarlada hangi ürünler dönüm başına daha fazla geliri getiriri hesaplayarak üreticilerimizin yanında oluyoruz. Bu tesise distilasyon ve şişeleme ile ilgili malzemeleri de aldık. Memecik zeytini 800 ile 1000 polifenol içeriği ile müthiş bir değer. İspanya’da zeytin üretiminin düşmesi nedeniyle ülkemiz öne çıkıyor. Şu an zeytinyağı fiyatları çok yüksek değerde. Erken hasat ve soğuk sıkım üreticinin aklına yatmış durumda. Bu tekniğe göre bu tesiste üretim yapılacak ve kalite çok daha yükseğe çıkacak. Gençlerin köylerden uzaklaşmadığı köylerine döndüğü tarımsal üretim kalitesini yaratmamız gerekiyor.” dedi.  

2021 yılında Muğla Büyükşehir Belediyesi ve S.S. Bafa Doğal Yaşam Tarımsal Üretim ve Pazarlama Kooperatifi arasında “Zeytin Ve Zeytinyağı Üretiminde Verimliliğin Ve Kalitenin Arttırılması” projesi kapsamında protokol imzalandı. Protokol kapsamında; Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Milas İlçesi, Gölyaka Mahallesi, 101 ada 42 parsel numaralı taşınmazda Butik Zeytin ve Zeytinyağı Üretim Tesisi kuruldu. Tesiste saatte yaklaşık 700 kg zeytin sıkımı yapılacak, vatandaşlara filtreleme, şişeleme ve iklimlendirilmiş depolama hizmeti sunulacak. Üretimin yanı sıra tadım eğitimlerinin verileceği, toplantı ve sergileme alanlarının oluşturulan tesisin özellikle Latmos yolu üzerinde yer aldığı için dışarıdan ziyaretlere açık olan bir turizm merkezi haline gelmesi hedefleniyor.

 
Editör: Yaşar Anter
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI