Bugun...Büyükşehir Belediyesi’nden “Yollar Niye Bozuk “ açıklaması

Geçtiğimiz günlerde Akyarlar Mahallesi’Ndeki vatandaşların sert tepkisine yol çan bozuk yollarla ilgli önce Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras açıklama yaptı. Bugünde Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden “Yolların neden bozuk olduğunu “anlatan, yazı basına gönderildi.

facebook-paylas
Tarih: 09-06-2023 17:43

Büyükşehir Belediyesi’nden “Yollar Niye Bozuk “ açıklaması

Açıklamayı aynen yayınlıyoruz:

Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak Bodrum İlçemizde yapımını sürdürdüğümüz altyapı çalışmaları hakkında vatandaşlarımıza bilgi vermek, İlçemizin geleceğini güvene alan bu yatırımlar hakkında sürecin daha iyi anlaşılması nedeniyle açıklama yapma gereği doğmuştur.

Öncelikle Muğla olarak Büyükşehir statüsü kazandığımız ilk andan itibaren şehrimizin eksiklerini tespit etme, bu yönde projeler hazırlayarak finansmanını sağlama ve çalışmaları başlatma yönünde büyük gayret gösterdik.

Yaptığımız araştırmalar sonucunda İlçelerimizin önemli bir kısmında altyapı eksikliğinin olduğunu bu eksikliğin büyük oranda Bodrum’da olduğunu tespit ettik. Bu nedenle on yıllardır Bodrum’da yapılmamış, hatta yapılmaya niyet dahi edilmemiş olan altyapının inşa edilmesi için 2014 yılında proje çalışmalarımızı başlattık. Yapmış olduğumuz projelerin tamamlanmasının ardından hızlıca bunları hayata geçirebilecek finansmanı aramaya başladık. 5 Şubat 2015’te Dünya Bankasına kredi başvurusunda bulunduk. Eylül 2018’de kredi onaylandı, 2019 yılında ihale süreci başlatılarak 2020 yılında Bodrum’da çalışmalar başladı.

Çalışmalarımız ile birlikte göreve geldiğimizde Bodrum’daki atıksu arıtma tesisi kapasitesi 320 bin kişiye hitap edebiliyor iken yaptığımız yatırımlarla yaz aylarında nüfusu 750 bini aşan Bodrum’un ihtiyacını karşılayabilecek hale geldi.

Yapılaşması çok hızlı ve kontrolsüz bir şekilde devam eden ancak, altyapısı unutulmuş bölgelerde büyük sosyal risk ve mali külfet göze alınarak 100 km’nin üzerinde hat yapımı gerçekleştirilmiş ve çalışmalar %90’ın üzerinde tamamlanmıştır.

Tüm bu projelerle birlikte Bodrum’da 165 kilometre kanalizasyon hattı yaparken, Bodrum en büyük tesisi olan Turgutreis Atıksu Arıtma Tesisi, Gümbet Gümüşlük atıksu arıtma tesisi kapasite artış projelerinde de sona yaklaştık.

Ayrıca ücreti 27 yıl boyunca atık su bedellerinin devredilmesi suretiyle Büyükşehir Belediyemiz tarafından ödenecek olan, ancak yapımı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Torba, Kızılağaç, Çiftlik kanalizasyon hattı ve Atık Su Arıtma Tesisi yapımı işi gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalarda bazı sosyal medya hesaplarında ifade edildiği gibi Büyükşehir Belediyesi kontrolörlüğünde değil Bakanlık müşavir firması kontrolörlüğünde gerçekleştirilmiştir. Bu bölgede ilerleyen yıllarda tekrar kazı yapılmaması amacıyla AYDEM de yatırım yapmaya yönlendirilmiş yapılan kazı ve çalışmaların önemli bir kısmı da AYDEM sorumluluğunda gerçekleşmiştir. Bu bölgemizde kanalizasyon hatlarından kaynaklı yol asfalt çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı sorumluluğunda yürütülmektedir.

Tüm bu projelerin ardından Büyükşehir Belediyemize ait yolların bir kısmında sıcak asfalt çalışmaları yapılmış diğer bölgelerde ise yama çalışmaları yapılarak yolun konsolide olmasından sonra teknik açıdan asfalt dökümüne hazır hale gelmesinin ardından gerekli çalışmalar yapılacaktır.

Bu süreçte Bodrum Belediyemiz tarafından da bazı mahallelerde bedeli Büyükşehir Belediyemizce ödenmek suretiyle sıcak asfalt ve yol çalışmaları yapılmıştır.

Tüm altyapı çalışmalarımız Temmuz Ayın sonuna kadar tamamlanmış olacaktır.

Sonuç olarak

Yalnızca övgüler yağdırılan ancak en büyük problemi olan alt yapı eksikliğinin giderilmesine yönelik on yıllar boyunca hiçbir girişimde bulunulmayan Bodrumumuz için daha sağlam ve sürdürülebilir bir Bodrum’u hak eden hemşehrilerimiz, turizmcilerimiz ve misafirlerimiz için sorumluluk alarak bu zor ve kapsamlı işe çok önemli bir bütçe ayırmak suretiyle kararlılıkla başladık.

Bu önemli yatırımlar ilgili kurum kuruluşlarla, STK ve meslek örgütleriyle koordineli bir şekilde yapılırken çeşitli toplantılarla kamuoyunu bilgilendirerek süreci yönettik. Zaman zaman diğer kurum ve kuruluşların sorumluluk alanındaki konuların çözümü, STK ile hemşehrilerimizin şikâyet ve talepleri sonucu proje değişiklikleri ve coğrafi koşullar gibi nedenlerden dolayı bazı aksaklıklar yaşandı. Ancak her şeye rağmen tüm paydaşlarımızla ve hemşehrilerimizle bu büyük yatırımın sonuna geldik. Bugüne kadarki sabırlarından dolayı tüm Bodrumumuza teşekkür ediyor Temmuz sonu itibarıyla altyapı çalışmalarımızın tamamlanacağını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bodrumu geleceğe taşıyacak, marka değerine güç katacak, yapılan çalışmalar bittiğinde herkesin “bu işte benimde payım var” demek isteyeceği bu büyük yatırım iradesini kamu ciddiyetiyle , vatandaşının tek kuruşunun hesabını sorarak, siyasi ikballere göre değil kentin ihtiyaçlarına göre hareket ederek Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak biz yapmaktayız. Çok kısa bir süre sonra alt yapısı ve geleceği sağlam bir Bodrumda mutlu günlerde buluşmak dileğiyle kamuoyuna saygılarımızı sunarız.

 

 

 
Editör: Yaşar Anter
İLİŞKİLİ HABERLER

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI