Bugun...Bodrumlulardan Limak’a sert tepki “Limak halkın sahilinden elini çek”

Muğla’nın Bodrum ilçesinde halka ait Gerenkuyu Koyu’ndaki arkeolojik ve doğal sit alanında turistik teesis yapmak ÇED gerekli değildir raporu alan Limak İnşaat A.Ş.’ ye Bodrumlular büyük “Limak halkın sahilinden elini çek” eylem ve basın açıklaması yaptı. Kamuya ait kıyıların halka kalması gerektiğini belirten iki köyün muhtarı ile köylüler dava açarak Limak’a engel olacaklarını açıkladılar.

facebook-paylas
Tarih: 15-06-2024 12:44

Bodrumlulardan Limak’a sert tepki “Limak halkın sahilinden elini çek”

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Kızılağaç Mahallesi Gerenkuyu Mevkii’ nde ki Barbaros Koyu’nda ormanlık  alana Limak İnşaat tarafından yapılacak  turizm tesisi için ÇED gerekli değildir raporunun alınması Bodrumluları ayağa kaldırdı. Daha öncede arazi önünde eylem yapan Kızılağaç Mahalle Muhtarı Mehmet Karaca, Çiftlik Mahalle Muhtarı Hasan Kocaman, Kızılağaç Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği yöneticileri, Bodrum Yurttaş İnsiyatifi üyeleri ve köylülerin avukatları Müslüm Bozkurt ve Remzi Kazmaz ile köylüler bu kez Limak’ın arsasına yakın bir yerdeki kafede toplanarak tepki gösterdi.Ellerinde “Gerenkuyu Sahiline Dokunma” ve “Kıyılarda Talana Son “ yazılı pankartlarla gelen köylüler ve çevreciler sık sık “Kıyılar Halkındır Halkın Kalacak” sloganları attı Limak’ı alkışlarla protesto etti.

 

ELİMİZDE KALAN TEK KOYU KORMAK İÇİN YILLARDIR MÜCADELE VERİYORUZ

Kızılağaç Mahalle Muhtarı Mehmet Kızılağaç “Limak’a 49 yıllığına tahsis edilen yer  orman niteliğinde ve doğal sit alanıdır. iki köyün halkının kullandığı halka açık ormanlık ve bakir kalan tek plaj. Tesisin yapılması ile halkın denize gireceği yer kalmayacak. Yıllardır bunun mücadelesini veriyoruz. Ayrıca iki mahallede şu anda susuz, su yok alt yapı yok. Olan su ve alt yapıda burada bu tesis kaldırmaz. Ayrıca Limak’tan sonra bölgeye 7 şirketin daha önünün açılması sağlanacak. Bir şirketin rantı nedeniyle 2 köy halkı ve turistlerin kullandığı bakir koy, doğal sit alanı ve arkeolojik alan yok edilecek. Bizler kesinlikle otel yatırımlarına karış değiliz, sadece  projelerin yanlış yerlere yapılmasına ve ne ülke turizmine nede bölge halkına bir yarar sağlamayacağını belirtmek istiyoruz. . Buraya 214 odalı 5 yıldızlı turizm tesisi yapmak, Çevre Etki Değerlendirmesi görüşü almak için ilgili kuruma başvuru yapmıştır. Projenin denizden kot yüksekliği 42 metredir. Bu proje bu alana uygun değildir. . Bu alan hiçbir şekilde şahsa yada herhangi bir şirketin kullanım tekeline bırakılamaz. Bu alanın faunası, florası ve kullanım şekli ile ilgili kurumların  ve bölge halkının görüşleri alınmadan (yok sayarak)  Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuna gerek yoktur kararı verilmiştir.  Bu kararı,  Bölgede yaşayan, koruyan ve  faydalanan Kızılağaç, Çiftlik ve Bodrum halkı olarak kabul etmiyoruz. Gerenkuyu tüm Bodrum halkındır ve halkın kalacaktır. Bu sebeple Yüce Türk Adaletine güveniyor ve her türlü Hukuki mücadelemizi başlatıyoruz.” Dedi.

 

KIYILAR KAMUNUNDUR HALKIN KULLANIMINA AÇIKTIR

 

Köylülerin gönüllü avukatlarından  Müslüm Bozkurt ise kıyıların herkesin eşit ve serbest olarak kullanımına açık olacağına vurgu yaparak şunları söyledi.

“Kıyılar devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Kıyılar herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır. Kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir. Kıyı kenar çizgisine sahil şeridine yapılacak yapılar en fazla 50 metre yaklaşabilir. Yaklaşma mesafesi ve kıyı kenar çizgisi arasında kalan alanlar, ancak yaya yolu, gezinti, dinlenme seyir ve rekreaktif amaçla kullanılmak amacıyla düzenlenebilir der. Limak, yapmış olduğu proje de söz konusu yerin kayalık olduğu, oralara taraça şeklinde ahşap düzenlemeler yapılacağını turistlerin yani müşterilerin şezlonglarının konularak dinlenme alanı yapılacağı anlatılmıştır. Yani orada kıyı konumunda geçen kamu yararı gözetilmeden planlar, projeler yapılmıştır. Halkın kullanımına kapatılarak yalnız otele tahsis edilmiştir. Yaya yolu, gezinti yolu, rekreatif bir planlamadan, kamunun kullanabileceği bir oluşumdan bahsedilmediği gibi yapılabileceğine ilişkin emarede yoktur. Halkın değil kullanımını, yol olarak bile kullanmasını istememektedirler” ifadelerini kullandı.

“BÖLGENİN DOĞAL SİT ALANI OLDUĞU BİLİNMEKTEDİR”

Avukat Bozkurt açıklamasını “Yer yer yapılacağı belirtilen toprak dolgular ile yeşillendirme yapılacağı plan tanıtım dosyasına yazılmış ama habitat nasıl bozulacak ve tedavisine ilişkin bir yazıya rastlanılmamıştır. Söz konusu yerin devletin hüküm, koruma ve tasarrufu altında bir yer olduğu ve turizm amaçlı ihale ile Limak'a verildiği bilinmektedir. Her ne maksatla verilirse verilsin devletin hüküm ve tasarrufunda olan ve verilen yerlerde kamu yararı önceliklidir. Kıyı ve sahil şeritlerinde de kamu yararı önceliklidir. Kayalık ve taşlık olarak proje tanıtım dosyasında basitleştirerek, bahsedilen yerin birçok canlının yaşam ve üreme alanı olduğunu da ifade etmek gerekir. Habitatı, doğal dengenin nasıl olduğunu anımsatmak gerekir. Doğa Derneği’nin belirlediği 305 doğal yaşam alanı içinde Gökova kuzey kıyıları olarak belirlediği bu bölgede Karaada ile birlikte fok balıklarına da rastlandığı belirtilmektedir. Bölgenin doğal sit alanı olduğu bilinmektedir. Doğal sit: olağanüstü özelliklere sahip, yer altında, yer üstünde, su altında bulunması, korunması gereken alanları ifade eder. Tahsisli arazinin doğal sit alanı olduğunu kabul eden Limak, projelerinde buna ilişkin bunu korumaya veya geliştirmeye ilişkin bir açıklama da yapmamıştır.” Sözleri ile bitirdi

 

 Editör: Yaşar Anter
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ÇEVRE Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI