Bugun...Bodrum ve Marmaris’te 100’e yakın örgüt çağdaş ve laik eğitim için meydanlara indi

Muğla’nın Bodrum ve Marmaris ilçelerinde yüze yakın STK; dernek ve siyasi parti üyeleri meydanlara inerek “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” adıyla hayata geçirilmeye çalışılan müfredat programının mevcut hükümetin siyasal-ideolojik yaklaşımına “biat ve itaat”ı merkezine alan bir nesil yetiştirme programı olduğunu belirterek, laik, çağdaş ve demokratik eğitim istediklerini haykırdılar.

facebook-paylas
Tarih: 12-06-2024 11:55

Bodrum ve Marmaris’te  100’e yakın örgüt çağdaş ve laik eğitim için meydanlara indi

Muğla’nın Bodrum ve Marmaris ilçelerinde yüze yakın STK; dernek ve siyasi parti üyeleri meydanlara inerek “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” adıyla hayata geçirilmeye çalışılan müfredat programının mevcut hükümetin siyasal-ideolojik yaklaşımına “biat ve itaat”ı merkezine alan bir nesil yetiştirme programı olduğunu belirterek, laik, çağdaş ve demokratik eğitim istediklerini haykırdılar.Muğla’nın Bodrum ilçesindeki Belediye Meydanı’nda toplanan yaklaşık 70 STK, dernek ve siyasi parti üyesi Laik Eğtimi Laik Yaşam eylem ve basın açıklaması yaptı. Eyleme bazı velilerin çocukları ile birlikte katıldıkları görüldü.Eylemde sık sık Yaşasın Laik Demokratik Eğitim, Karanlığa Teslim Olmayacağız, Gerici Müfredata Hayır, Biz Çocuklarımıza Onurlu Bir Gelecek Bırakmak İstiyorum Ya Siz sloganları attı.

 

 

 

HÜKÜMET ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNİ KENDİ İKBALİNE KURBAN EDİYOR

Bodrum’da ki basın açıklamasını Şükriye Akengin okudu, Akengin açıklamasında “Bu müfredatı; 100 yıl öncesinin hayalini 100 yıl sonrasının hedefi olarak planladığı için kabul etmiyoruz. Bu müfredatı; ülkenin ve çocukların geleceğini mevcut iktidarın kendi ikbaline kurban ettiği için kabul etmiyoruz. Laiklik ve bilim karşıtı bu gerici müfredat geri çekilinceye kadar mücadele edeceğimizi bildirir halkımızı laik, bilimsel ve demokratik eğitim yolunda omuz omuza mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi.

 

 

MARMARİS: TÜRKİYE YÜZYILI MAARİF MODELİNİN RUHUNA LOKMA DÖKTÜLER
  Marmaris'te “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeline Halk Protestosu” eylemi sonrasında; “İzahı olmayan uygulamanın mizahi olur” denilerek, Milli Eğitim Bakanlığı yeni eğitim modelini daha uygulanmaya başlanmadan, ruhuna lokma dağıttılar.
  Eğitim - Sen Sendikası Marmaris temsilciliği öncülüğünde Marmaris Atatürk Meydanında bir araya gelen sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri; Milli Eğitim Bakanlığının önümüzdeki eğitim yılından başlayarak uygulamayı düşündüğü, “Atatürk ve Laiklik karşıtı” olduğu iddia edilen, “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli”ni protesto etmek için, çok sayıda vatandaşla birlikte, protesto eylemi gerçekleştirdi.
  Platform adına açıklama yapan Eğitim - Sen Sendikası üyesi öğretmen Çiğdem Çetin getirilmek istenen eğitim sisteminin Cumhuriyetin kazanımlarını yok etmek amaçlı olduğuna dikkat çektiği konuşmasında; “Yirmi iki yıllık iktidarın sistemli çabalarıyla zaten can çekişmekte olan eğitim sistemimiz, yeni müfredat modeli nedeniyle tamamen ölmüştür. Öğrencileri belirsizliğe, umutsuzluğa ve geleceksizliğe sürüklemektedir. Eğitimi bir bütün olarak dincileştirmekte ve bütün okulları imam hatipleştirmektedir. Birleştirici, bütünleştirici ortak yurttaş bilinci yerine, ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcıdır. Tüm bu nedenlerle bakanı ve iktidarı uyarıyoruz ve “Bu müfredatı derhal geri çekin!” çağrısında bulunuyoruz.” dedi. Açıklama sonrası alanda bulunan vatandaşlara, ölü doğduğu söylenilen müfredat ruhuna, lokma ikram edildi.
 

 

 

 

 Editör: Yaşar Anter
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI