Bugun...Bodrum Türk Filmleri Haftası , belgesel ve sinema dünyasına getirilen yasaklamalara tepkilerle başladı.Filmlerden korkmayın

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 11. Bodrum Türk Filmleri Haftası, ünlü oyuncular ve film sektörü temsilcilerinin ve son zamanlarda Türk film ve belgesellerine yönelik getirilen yasaklama eleştirileri ile başladı.Genç sanatçı Pote ” “Bir avuç toprağı bizim için vatan yapan Atatürk gibi bir dehanın anlatıldığı filmin evlatlarına özel bir kaç görüntüyü kullanmak için bile “birilerinden” onay alınmak zorunda olunması bizi çok üzüyor" dedi

facebook-paylas
Güncelleme: 01-10-2023 15:13:18 Tarih: 01-10-2023 14:54

Bodrum Türk Filmleri Haftası , belgesel ve sinema dünyasına getirilen yasaklamalara tepkilerle başladı.Filmlerden korkmayın

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 11. Bodrum Türk Filmleri Haftası, ünlü oyuncular ve film sektörü temsilcilerinin ve son zamanlarda Türk film ve belgesellerine yönelik getirilen yasaklama eleştirileri ile başladı.Genç sanatçı Pote ” “Bir avuç toprağı bizim için vatan yapan Atatürk gibi bir dehanın anlatıldığı filmin evlatlarına özel bir kaç görüntüyü kullanmak için bile “birilerinden” onay alınmak zorunda olunması bizi çok üzüyor. Tüm dünya liderlerine örnek olan Mustafa Kemal Atatürk sadece Türkiye Cumhuriyet’ine değil tüm dünyaya mal olmuş bir lider ve başkomutandır. Böyle önemli bir biografinin iptal edilmesini bir Türk genci olarak kabullenmek çok zor” dedi.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bu yıl Bodrum Sinema ve Kültür Derneği tarafından 11. Kez düzenlenen Bodrum Türk Filmleri Haftası’nın açılış töreni Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde gerçekleştirildi.

Törenin başında sinemaya emek veren ve hayatını kaybeden sanatçıların yer aldığı slayt gösterisi yer aldı.Ardından etkinliğe katılan oyuncular Fikret Kuşkan, Güven Kıraç, Tarık Papuççuoğlu, Suzan Kardeş, Tijen Par, Müfit Can Saçıntı, Ali Poyrazoğlu ile yönetmen Serdar Akar ve yapımcı Mustafa Akar'ın da arasında olduğu birçok tiyatro ve sinema sanatçısı ile sektör temsilcisine farklı kategorilerde ödüller verildi.

 

Pote 

 

ATATÜRK FİLMİNİN FRAGMANI CUMHURİYET’İN 100. YILI ŞEREFİNE GÖSTERİLDİ. 

Saner Ayar’ın yapımcılığını üstlendiği ve satış iptalinin çok gündem olduğu Atatürk filminin fragmanı salonda ayakta alkışlandı.Pote, Filminin fragman gösteriminin ardından sahneye çıkıp izin isteyen Pote  ve Sdrk Türk Filmleri haftasına özel filmden özel görüntü izni alınamadığını belirtirken “Bir avuç toprağı bizim için vatan yapan Atatürk gibi bir dehanın anlatıldığı filmin evlatlarına özel bir kaç görüntüyü kullanmak için bile “birilerinden” onay alınmak zorunda olunması bizi çok üzüyor. Tüm dünya liderlerine örnek olan Mustafa Kemal Atatürk sadece Türkiye Cumhuriyet’ine değil tüm dünyaya mal olmuş bir lider ve başkomutandır. Böyle önemli bir biografinin iptal edilmesini bir Türk genci olarak kabullenmek çok zor. Ümidimiz bir gün Atamızın fikirlerinin tüm dünya tarafından doğru anlaşılabilmesi ve hiçbir etki altında kalınmadan doğru şekilde anlatılmasıdır. Biz de Türk gençleri olarak bu konuda üzerimize düşeni her zaman yapmalı, tüm dünyayı Atamızın fikirleriyle aydınlatmalıyız” dedi. 

 

Bodrum Sinema ve Kültür Derneği Başkanı Cenk Sezgin, yaptığı konuşmada, Türk sinemasının tekrar çıkış döneminde olduğunu belirterek. " Sinemanın yeniden eski gücüne kavuşması ve sektör dinamiklerinin Türk Sineması lehine dönmesi hepimiz için mutluluk verici gelişmelerdir. Gerçekleştirdiğimiz bu haftanın bu yönde büyük katkı sağlamasını hedefliyoruz " dedi.

 

 

 ALTIN PORTAKAL’DA FİLMLERİNİ ÇEKEN YÖNETMENLERE DESTEK

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin iptal edilmesi ile ilgili konuşan tiyatro ve sinema oyuncusu Tarık Pabuççuoğlu, “Mustafa Kemal Atatürk’ün bize hediye ve emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’nde bunun yaşanmaması gerekiyordu. Görevi iade eden jüri ve filmlerini geri çeken 27 yönetmenin yanındayım, dayanışma içindeyim.” dedi. 

“FİLMLERDEN KORKMAYIN”

Ödül almak için sahneye çıkan ünlü yapımcı Mustafa Uslu, Neşet Ertaş Filminin yasaklanması hakkında “ filmler korkulacak şeyler değildir. Filmler sizleri eğlendiren, hüzünlendiren size keyifli vakit geçirten şeylerdir. Güzel ülkemde hiçbir kitap, hiçbir şarkı, hiçbir film, hiç bir tiyatro izlenmeden okunmadan yasaklanmasın” dedi. 

Bodrum Türk Filmleri haftası ödül töreninde Yılmaz Gruda özel ödülü Zafer Algöz’ün olurken yaşam boyu onur ödülleri ise Cinemarine Sinemalarının sahibi Cenk Sezgin tarafından Lale Belkıs, Ali Poyrazoğlu ve Fikret Kuşkan’a verildi. Geceye katılamayan bir çok ünlü isim de videolarıyla ödül törenini renklendirdi. Ünlü yapımcı Saner Ayar, Zafer Algöz ve Tamer Levent gibi isimler yolladıkları teşekkür videolarıyla ödül törenine katılırken, sahnede Ali Poyrazoğlu’nun “ beğendiğiniz filmlerde yansımalarınızı görürsünüz kendinizi izleyin” sözü ayakta alkışlandı. 

 

 

ATATÜRK FİLMİNİN FRAGMANI CUMHURİYET’İN 100. YILI ŞEREFİNE GÖSTERİLDİ. 

Saner Ayar’ın yapımcılığını üstlendiği ve satış iptalinin çok gündem olduğu Atatürk filminin fragmanı salonda ayakta alkışlandı. Filminin fragman gösteriminin ardından sahneye çıkıp izin isteyen Pote  ve Sdrk Türk Filmleri haftasına özel filmden özel görüntü izni alınamadığını belirtirken “Bir avuç toprağı bizim için vatan yapan Atatürk gibi bir dehanın anlatıldığı filmin evlatlarına özel bir kaç görüntüyü kullanmak için bile “birilerinden” onay alınmak zorunda olunması bizi çok üzüyor. 

Tüm dünya liderlerine örnek olan Mustafa Kemal Atatürk sadece Türkiye Cumhuriyet’ine değil tüm dünyaya mal olmuş bir lider ve başkomutandır. Böyle önemli bir biografinin iptal edilmesini bir Türk genci olarak kabullenmek çok zor. Ümidimiz bir gün Atamızın fikirlerinin tüm dünya tarafından doğru anlaşılabilmesi ve hiçbir etki altında kalınmadan doğru şekilde anlatılmasıdır. Biz de Türk gençleri olarak bu konuda üzerimize düşeni her zaman yapmalı, tüm dünyayı Atamızın fikirleriyle aydınlatmalıyız” dedi. 

11. Bodrum Türk Filmleri Haftası, İstanköy Adası ve Bodrum'da film gösterimleri ve çeşitli etkinliklerle 5 Ekim'e kadar devam edecek.

 

 

Tijen Par

 
Editör: Yaşar Anter
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR SANAT Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI