Bugun...Bodrum'da TİP'ten "Can çıkacak halkını savunacak" eylemi

Yargıtay’da dava süreci devam eden ve halen cezaevinde bulunan TİP Hatay Milletvekili ve Gezi direnişi tutuklusu Can Atalay için Bodrum’da eylem ve basın açıklaması yapıldı.

facebook-paylas
Tarih: 06-06-2023 20:20

Bodrum'da TİP'ten

Milletvekilli seçimlerinde Türkiye İşçi Partisi’nden Hatay milletvekili seçilen Can Atalay,  için bugün akşam saatlerinde Bodrum Belediye Meydanı’nda eylem ve basın açıklaması yapıldı.Ellerinde parti bayrakları ve Can Çıkacak Halkın Savunacak, Can Atalay’a Özgürlük, Hukuksuz Tutukluluğa Son ve Can Atalay Meclis’e yazılı dövizlerle gelen eylemciler Can Atalay’ın dev fotoğrafını taşıdı.

 

 

Basın açıklamasını okuyan TİP İlçe Örgütü yöneticisi Sinemis Atalay "Yargitay'da dava süreci devam ederken hukuksuzca cezaevinde tutulan Avukat Can Atalay, 14 Mayıs Milletvekilli Seçimlerinde Türkiye ișçi Partisinden Hatay milletvekili seçildi. Seçim sonuçlarının kesinleşmesini takiben Can Atalay, avukatları aracılığıyla milletvekili mazbatasını aldı ve geçen cuma günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde  milletvekili olarak kaydı yapıldı. Ancak seçilmiş vekilimiz, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nde esir tutulduğu için henüz milletvekili yeminini edemedi ve görevine başlayamadı. Can Atalay'n tahliye edilmesi için avukatlarının Yargıtay'a yaptığı başvuru günlerdir yanıtsız bırakıldı ve yoldaşımız hala cezaevinde tutuluyor.Yaşanan durum her anlamda Anayasa'ya aykırıdır ve Yargitay, Anayasa'nın emrettiği hükmüuygulamamakta ısrar etmektedir. Seçilmiş Hatay Milletvekili Can Atalay'n tutukluluk hâlinin devamı, hukuka aykırı bir șekilde, kişi hürriyeti ve güvenliğinin engellenmesi ve aynı zamanda seçmenlerin temsil edilme haklarının ihlali anlamına gelmektedir.Çünkü Anayasa'nın 83. Maddesi'nde aynen şöyle yazmaktadır: "Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclisin kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez tutuklanamaz ve yargılanamaz." Dedi.

 

HATAY HALKININ İRADESİNE SAYGI İSTİYORUZ

Alataş açıklamasının sonunda ise “Haksız, hukuksuz bir șekilde tutuklanarak özgürlüğü elinden alınan tüm arkadaşlarımız için mücadeleye devam edecek, adaleti mutlaka bu topraklara getireceğiz.Halkın iradesine saygı istiyoruz! Hukuka, adalete saygı istiyoruz! Hatay halkının iradesine saygı istiyoruz! Can Atalay'a özgürlük istiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

 
Editör: Yaşar Anter
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI