Bugun...Bodrum’da küresel iklim eylemi: Ormanları ormancıdan korur hale geldik

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bugün akşam saatlerinde düzenlenen küresel iklim grevi eyleminde turizmin kenti Bodrum’u yoğun bur susuzluğun beklediği, ormanların maden ve yapılaşma uğruna yok edildiği belirtildi.

facebook-paylas
Tarih: 24-09-2021 19:53

 Bodrum’da küresel iklim eylemi: Ormanları ormancıdan korur hale geldik

Sanatçı Zeynep Casalini yaptığı açıklamada “Madem gezegenimizi insanoğlu olarak biz bu hale getirdik, yine bu halden çıkaracak olan biziz. Bu nedenle herkes küresel iklim ve içerisinde bulunduğumuz felaketi herkes birbirine anlatsın” diye konuştu.Muğla’nın bodrum ilçesinde bugün akşam saatlerinde Bodrum Kent Konseyi İklim Acil Çalışma Grubu tarafından Küresel İklim Grevi çerçevesinde basın açıklaması ve eylem düzenlendi. Bodrum belediye Meydanı’nda düzenlenen eyleme Missgibi1Bodrum, Milas Akbelen Ormanları Köylüleri, İkizköy Direnişçileri, Bodrum çevre Platformu üyeleri ve STK’lar destek verdi. Eylemde liseli öğrencilerin ellerinde Ormanlar ile kelebeklerde Yanıyor, İklim ile Birlikte Akbelen Ormanını Vermeyeceğiz, Tükettikçe Tükeniyoruz, Doğanında Kendi Kanunu Var yazılı dövizler taşıdıkları görüldü.

 

 

GELECEĞİMİZİ ÇOCUKLARIMIZI DÜŞÜNMEK ZORUNDAYIZ

 

Türkçe pop müzik sanatçısı Zeynep Casalini yaptığı konuşmada “Bizler torun tombalak sahibi olduk, ancak geleceğimizi, çocuklarımızı torunlarımızı düşünmek zorundayız. İklim krizi felaketleriyle beraber geliyor. Orman yangınları seller bunların öncüleri. İklim krizine ve küresel iklim felaketlerine insanoğlu olarak mademki biz neden olduk, toplumu bilinçlendirerek, bu krizin gelecekteki etkilerini anlatarak yine bizler önleyebiliriz. Bu nedenle Bodrum’da bugüne kadar 12 iklim krizi eylemi gerçekleştirdik. Bodrum’da en büyük sorunlardan biride aşırı yapılaşma umarım, yerel yönetimler bu aşırı yapılaşma karşısında duyarlı olur” diye konuştu.

 

 

ORMANI ORMANCILARDAN KORUR HALE GELDİK

 

Bodrum’un Mazı Köyü’nde yaşayan ve bir ay önce meydana gelen yangında bizzat mücadele eden TEMA Bodrum gönüllüsü  Rana Öztürk ise yaptığı açıklamada “ Mazı’da oturuyorum, o geceyi unutmam mümkün değil. Yüzlerce hektar orman ve canlı yok oldu. Yemyeşil Mazı köyü karanlığa büründü. Felaket tellallığı yapmıyorum.  Çünkü orman yangınlarının hemen ardından köylerimizi büyük bir sel felaketi bekliyor. Eğer önlem alınmaz ise küresel iklim felaketlerinin sonucu olarak bu kez mazı köylüler ve ormanları yanan köyler bir sel felaketi ile karşı karşıya. Kesin olarak bir an önce fosil yakıttan vazgeçmeli, kademeli olarak bu kömür santrallerini bir an önce kapatmalıyız. Şu anda yanan ormanların dışında elimizden gitmesin kesilmesin diye Akbelen ormanlarını koruyoruz, ormanlarımızı ormancıdan korur hale geldik.  Oysaki bir dalı dahi yok etmeye hakkımız yok. Ne yazık ki gerçek bu. Bu nedenle küresel iklim mücadelesinde daha çok insanın katkı vermesini sağlamalıyız” diye konuştu.

 

 

NE GELECEĞİMİZİ NE AKBELEN ORMANLARINI VERMEYECEĞİZ

 

Mimas İkizköy’den eyleme katılan 15 yaşındaki Anıl Işık ise yaptığı konuşmada  " Ben İkizköy'ün Akbelen Ormanlarından geliyorum. Biz Akbelen Ormanının kömür madeni olmaması için mücadele ediyoruz. Kömür yakıldığında (çıkan karbon dioksit gazı nedeniyle) iklim değişikliğine yol açıyor. Bir de havadaki karbonu tutan ağaçlarımızı, ormanlarımızı kömür madeni yok ederek iklim değişikliğine yol açıyor. Peki ya İkizköy'de iklim değişikliğini nasıl hissetmeye başladık? Hayvanlarımız ölmeye, ağaçlarımız meyvelerini kesmeye, insanlarımız hastalanmaya ve derelerimiz kurumaya başladığında biz bu değişimi ciddi bir şekilde hissettik ve etkilendik. Geleceğimde doğayla bütün olarak yaşamayı istiyorum. Bu ekosisteme ayak uydurarak, onun bize değil bizim ona ayak uydurduğumuz bir gelecek istiyorum. Küresel ısıtmanın, iklim değişimlerinin olmadığı, durdurulduğu bir dünya istiyorum. Bu sistemin değişmesi umuduyla sözleri size bırakıyorum. Ne geleceğimizi ne de Akbelen Ormanı'nı vermiyoruz" diye konuştu.

 Yaklaşık bir saat süren etkinliğin sonunda  Gümüşlük Müzik Festivali Merkezi'nde "Ben Greta" film gösterimi ile sona erdi.

 

 

 
Editör: Yaşar Anter

Bu haber 294 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI