Bugun...Bodrum’da Gezi’ye Özgürlük eylem ve basın açıklaması

Bodrum'da bugün akşam saatlerinde Gezi Nöbetinde Adalet İçin 100. Gün eylemi ve basın açıklaması düzenlendi. TMMOB İlçe Koordinasyon Kurulu Temsilcisi Mustafa Erdoğan “Arkadaşlarımızın masumiyetine inanıyor, bu hukuksuzluğu kınıyoruz. Meslek alanlarımızın tarihsel birikimle oluşmuş temel ilkeleri çerçevesinde halka ait olanı korumak, kamu yararını savunmak biz mühendis, mimar ve şehir plancılarının temel görevidir” diye konuştu

facebook-paylas
Tarih: 03-08-2022 19:42

Bodrum’da Gezi’ye Özgürlük eylem ve basın açıklaması

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Ortakent Mahallesi’ndeki Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği’nin bahçesinde düzenlenen Gezi Nöbetinde Adalet İçin 100. Gün eylem ve basın açıklamasına ilçedeki siyasi parti ve STK temsilcileri katıldı.Hepimiz Gezideydik, Gezi Davasında Verilen Hukuksuz Kararları ve Tutuklamaları Kabul Etmiyoruz yazılı dev pankartın önünde toplanan adına açıklamayı TMMOB İlçe koordinasyon Kurulu Temsilcisi Mustafa Erdoğan yaptı.

 

ÜZERİNDEN TAM 100 GÜN GEÇTİ

Erdoğan açıklamasına “Bugün 3 Ağustos 2022…Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet, Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman ve Can Atalay’ın da bulunduğu 7 arkadaşımızın da 18’er yıl ceza aldığı Gezi Davası Karar duruşmasının üzerinden 100 gün geçti” geçti sözleri ile başladı.

 

 

ARKADAŞLARIMIZIN MASUMİYETİNE İNANIYOR BU HUKUKSUZLUĞU KINIYORUZ

Osman Kavala’nın tam 1737 gündür, diğer arkadaşlarının ise 100 gündür haksız ve suçsuz yere cezaevinde tutulduğunu belirten Erdoğan “ Arkadaşlarımızın masumiyetine inanıyor, bu hukuksuzluğu kınıyoruz. Meslek alanlarımızın tarihsel birikimle oluşmuş temel ilkeleri çerçevesinde halka ait olanı korumak, kamu yararını savunmak biz mühendis, mimar ve şehir plancılarının temel görevidir. Bu görev doğrultusunda, İstanbul kentinin en önemli kamusal alanlarından biri olan Gezi Parkı’nı korumak, Gezi Parkı park olarak kalsın diye mücadele etmek mesleki etik ilkelerimizin bir gereğiydi.2013 Haziran’ında, korunması gereken yalnızca kamusal alanlar da değildi üstelik. İktidarın baskı politikaları, temel hak ve hürriyetleri günden güne askıya alması yurttaşların nefes almasını daha da zorlaşıyor, ülkenin geleceği karanlığa gömülüyordu.Aydınlık bir geleceği savunma, düşünce ve ifade özgürlüğüne sahip çıkma ile doğal alanlarımızı, meralarımızı, kıyılarımızı, ormanlarımızı, kamusal alanlarımızı koruma düşüncelerinin kesiştiği simgesel bir mekana dönüştü Gezi” ifadelerini kullandı.

 

 

ARKADAŞLARIMIZI DERHAL SERBEST BIRAKIN

Erdoğan açıklamasının devamına “Farklı mücadele alanları kesişti ve ülkemizin mücadele tarihine kazınacak bir halk hareketine dönüştü. Toplumun ortak değerlerini bir bir sermayeye altın tepside sunan, bu gerçekliği örtmek üzere gerici bir toplum inşa etmeyi deneyen, kadına, farklı cinsel yönelimlere, sanata, etnik ve kültürel değerlere saldıran iktidarın siyasal temsilcisi AKP’nin karşısına dikildi milyonlar. Yaşadığı yenilginin yarattığı öfkeyi dizginleyemeyen AKP defalarca yargılamaya, karalamaya çalıştı Gezi’yi ve hep başarısız oldu. Uzun ve bariz hukuksuzluklar içeren bir dizi girişimin ardından son olarak kendi partisinden milletvekili aday adayı olan bir yargı mensubu üzerinden arkadaşlarımızın nezdinde Gezi’yi tutsak etmeye, yalnızlaştırmayı amaçladılar. Arkadaşlarımızın nezdinde milyonların örgütlülüğünü, milyonların talebini hapsetmek istiyorlar. Biliyoruz ki bugün yaşanan derin yoksulluktan, ülkenin çöküşünden çıkışın yolu Gezi Direnişi’nde ayağa kalkan milyonların örgütlülüğünden geçiyor. Hukuksuz tutuklama kararlarının verildiği günden itibaren başlattığımız ve bugün 100. Gününe giren Adalet Nöbetleri vesilesiyle bir kez daha kararlılıkla belirtiyoruz: TMMOB ve bağlı Odaları olarak, mesleki ve teknik bilgimizi halkın yararına kullanmaya devam edeceğiz, arkadaşlarımızı asla yalnız bırakmayacağız ve bu ülkenin en görkemli halk hareketi olan Gezi’ye sahip çıkmayı kararlılıkla sürdüreceğiz. 100. günde bir kez daha sesleniyoruz: Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın! Gezi’den ve arkadaşlarımızdan elinizi çekin! Biz kazanacağız, Gezi kazanacak!” dedi.

 

 

GEÇEN 9 SENEDE KENDİMİZİ DAHA GÜÇLÜ HİSSEDİYORUZ

Mimarlar Odası Bodrum Temsilcisi Gizem Esmer ise yaptığı açıklamada 18 Mayıs 2022’de, Adalet Nöbetini Bodrum’da başlattıklarını ve Gezi Direnişi’nin, bu ülkede hukukun üstünlüğüne inanan, siyasi baskılara ve ranta karşı, kamu yararını ve doğayı savunan milyonların ortak barışçıl sesi, asılsız delillerle kirletilemeyecek kadar güçlü ve onurlu hak mücadelesi olduğunu belirterek“Gezi, bugün Bodrum coğrafyası dahil olmak üzere, hukukun üstünlüğüne ve kamu yararına inanan meslek odaları olarak, ülkemizin dört yanında süregiden talan, rant ve yağmaya karşı verdiğimiz mücadelenin barışçıl sesi ve yüz akıdır. Geçen bu 9 senede, inanın bugün kendimizi daha güçlü hissediyoruz!

Bodrum gibi, doğa ve kültür harikası bir ilçede bile, meslek insanlarının tüm uyarılarına, kamu yararı adına açılan onlarca davaya, parti ve stk fark etmeksizin, vicdanı olan herkesin gönüllü mücadelesine rağmen, yaşanan talan ve yıkımı yakından görüyoruz. Asli görevi ülkesini korumak olan ve bunun için seçilen bir iktidarın, bizim gibi insanlara yaşattığı itibarsızlaştırma çabasına, maddi manevi baskılarına rağmen buradayız” diye konuştu.

 

 

TARİH BU MEMLEKETTE YAPILANLARI VİCDANSIZLIKLARI YAZACAKTIR

Esmer açıklamasının devamında ise “Tarih, bırakın bu memlekete yapılanları, diğer canlılarla paylaştığımız bu dünyaya yapılan adaletsizlikleri, vicdansızlıkları elbet yazacaktır. Ve bizler gibi insanlar var oldukça, umut asla bitmeyecektir! Osman Kavala, Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman ve Can Atalay’ın da içlerinde bulunduğu arkadaşlarımız dahil olmak üzere Gezi’nin haklılığına inanan ve umudunu yitirmeyen tüm arkadaşlarımıza selamlarımızla” diyerek açıklamasını bitirdi.

Açıklama sonunda  katılımcılar Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep beraber Ya Hiçbirimiz ve Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam sloganları ve alkışlarla eylemi sonlandırdı.

 
Editör: Yaşar Anter

Bu haber 422 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI