Bugun...Bodrum’da doğalgaz istemiyoruz eylemi, Ahmet Aras müjde vermişti

Muğla’nın Bodrum ilçesine doğalgaz getirileceğinin açıklanmasının ardından bugün Belediye Meydanı’nda eylem ve basın açıklaması yapan Muğla Çevre Platformu Bodrum Meclisi ve STK’lar ilçeye 2013 yılından bu yana getirilmek istenen doğalgaz projesine karşı çıktı.

facebook-paylas
Güncelleme: 06-04-2021 11:38:29 Tarih: 05-04-2021 13:15

Bodrum’da doğalgaz istemiyoruz eylemi, Ahmet Aras müjde vermişti

MUÇEP Bodrum eş sözcüsü Umay Karabaş “Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras tarafından müjde olarak verilen doğalgaz açıklamasını Kabul etmiyoruz. Dünyanın onlarca ülkesinden fosil yakıt tüketimi bilimsel ve somut olarak ortaya konup bundan vazgeçilmesi yönünde planlar yapılıp yürürlüğe konulurken turistik ilçeye doğalgazın getirileceği nasıl bir müjdedir” dedi.

 

Muğla'nın Bodrum ilçesinde Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın üç gün yaptığı basın açıklaması ile Enerji Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda Bodrum'a doğalgaz müjdesi vermesinin ardından bugün Belediye Meydanı'nda toplanan Muğla Çevre Platformu Bodrum Meclisi (MUÇEP), 2017 Bodrum Yurttaş İnisiyatifi, Bodrum Savunması ve Gümüşlük Forumu’nun düzenlediği eylem ve basın açıklamasına yaklaşık otuz sivil toplum örgütü temsilcisi doğalgaz ilçeye getirilmesine yönelik açıklamaları protesto etti.

 

DOĞAL GAZ MÜJDESİNİ DEHŞETLE KARŞILADIK

 

MUÇEP Bodrum eşsözcüsü Umay Karabaş yaptığı açıklamada, Bodrum Belediyesi’nden 3 Nisan akşamı ‘müjdeli haber’ olarak servis edilen “doğal gaz projesini” dehşetle karşıladıklarını belirterek “Oysa 7 Kasım 2020 tarihli, yine Belediye’den yapılan duyuru ile sizden esas müjdeli haberi almıştık. Duyuruda, “Belediye Başkanları Küresel İklim ve Enerji Sözleşmesine bugüne kadar Türkiye'de sadece 23 Muğla'da ise  ilk imza atan belediye olduklarını belirten Başkan Ahmet Aras, insana, doğaya ve yaşayan tüm canlılara saygılı belediyecilik anlayışıyla hizmet vermeye devam ettiklerini söyledi.” yazıyordu. Bodrum, Fethiye’yle birlikte Muğla’da İklim İçin Kentler Deklarasyonu’nu imzalayan iki belediyeden biri. Bölgemizin, ülkemizin ve tüm gezegenin gerçeklerini ve önceliklerini kavrayan bir yönetim anlayışı gördüğümüz için sevinmiş, Bodrum’un “iklim için eylem planı”nın hazırlığına seve seve destek vereceğimizi de çeşitli görüşmelerde iletmiştik” ifadelerini kullandı.

 

 

DÜNYA ÜLKELERİ DOĞALGAZDAN KAÇAN PROJELER ÜRETİYOR

 

Karabaş açıklamasına bu deklarasyona belediye olarak imza atmamızın üzerinden 5 ay geçti diyerek devam etti ve “Dünyanın her köşesinde iklim krizinin baş aktörlerinden biri olarak fosil yakıt tüketimi bilimsel ve somut olarak ortaya konup, bundan vazgeçilmesi yönünde planlar hazırlanıp yürürlüğe konurken biz ülkemizdeki öncü belediyelerden biri olup ilgili çalışmaları yapacağımızın taahhüdünü 5 ay önce somut olarak vermişken, bir fosil yakıt olan doğal gazın Bodrum’a geleceğinin haberi nasıl bir müjdedir? Servis edilen haberde, ekolojik denge açısından ağır sonuçları olan bu projeye dair kamuoyu yeterince bilgilendirilmemiştir. Dolayısıyla aşağıdaki sorulara yanıt talep ediyoruz.” Diyerek aşağıdaki soruların yanıtlanmasını istedi.

İklim İçin Kentler Deklarasyonu’nu imzaladıktan sonra Belediye bünyesinde ilgili çalışmaları yürütmek için kurulan sürdürülebilirlik birimi bugüne kadar neler yapmıştır? Halihazırda faal bir birim midir?

Artan nüfusun ısınma ihtiyacı ve dolaylı olarak elektrik tüketimi düşünülerek önümüze gelen bu projenin gerçekten temiz, iklim ve doğa dostu alternatifleri değerlendirilmiş midir? Değerlendirilip, elenmiş midir? Bundan Bodrum’un haberi var mıdır? Değerlendirme ve karar süreçlerine Bodrumlular aktif ve şeffaf olarak katılmış mıdır?

2013 yılında Bodrum Kaymakamlığı tarafından gündeme getirilen “Bodrum’a Doğal Gaz” fikri, takip eden yıllarda, 2015’de, 2016’da, 2018’de “çatı üstü güneş panelleri”nin de yoğunlukla konuşulduğu, temiz ve yenilenebilir enerji çalışmalarına ivme kazandırmıştır. Doğal gaz şöyle dursun, santral büyüklüğünde projelere bile gerek kalmadan, halihazırdaki yapıları dönüştürmek belli ki Bodrumlunun yoğunluklu tercihidir. Bu çalışmalar ve tercih yok mu sayılmaktadır?

Yılın en az 7 ayı süre ve açı olarak güneşin cömert olduğu bölgemizde fosil yakıta bağımlı hale gelmeyi düşünmek çağımızın hangi gerçekleriyle uyuşmaktadır?

Bodrum’un “altının” kültür mirası açısından ne kadar zengin olduğunu daha evvelsi gün ortaya çıkarılan 2400 yıllık lahit ile bir kez daha görmüşken, bu bize yeni altyapı işlerine girişmeyi mi söyler? Yoksa kültür mirasını gözetip koruyarak üstyapıların değerlendirilmesini mi?

Bodrum’un artan nüfusuna Milas’tan su, başka bir yerden doğal gaz, onlarca yeni yapı derken, bu yarımadanın ölmekte olduğunun farkında mıyız? Esas soruna bir çözüm bulma yoluna gitmeden, semptomatik tedavi gibi, yama gibi projelerle Bodrum yüzünden başka yerlere de zarar verdiğimizin bilincinde miyiz?

Bu projenin karbon ayak izi hesaplanmış mıdır? Bu projenin yapımında örneğin ne kadar su harcanacaktır? Bu proje ÇED Yönetmeliği EK 1 madde 29’a göre ÇED sürecine tabi değil midir?

Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs halkları Karadeniz ve Doğu Akdeniz’de çıkarılması planlanan fosil yakıtlara karşı yanyana gelmiş, “kazma bırak” diyerek harıl harıl ve haklı bir mücadele yürütürken, biz burada fosil yakıta yeni bir talep oluşturarak bölgemize, gezegene, 7 Kasım 2020’deki sözlerinizin aksine, insana, doğaya, canlılara ek olarak ortak akıl ve kültüre alabildiğine ters bir çaba içine girmiş olmuyor muyuz?

İklim krizinden en hızlı etkilenecek yerler kıyı bölgeleri ve Bodrum da bunlardan birisi iken bütüncül, koruma, önleme odaklı çalışmalar yerine, iklim krizini daha da tetikleyici projelere imza atmayı, hangi açılardan Bodrum’un yararına görüyorsunuz?

Bodrum’a doğal gaz gelecek diye sevinen hemşerilerimize bunun tam olarak ne pahasına olduğunu da açıklamanın bunun Bodrum’a sosyal, kültürel, ekolojik ve maddi maliyetinin ne olduğunun anlatılmasının da göreviniz olduğunu düşünüyoruz. Ne dersiniz? Bu boyutta projeler için ortak akılla hareket etme, kente birlikte sahip çıkma adına, seçim döneminizde de dediğiniz gibi sivil toplum ve meslek odaları ile görüşmeler yapmanın, katılımcılığı ve şeffaflığı sağlayarak kararlar almanızın hayati olduğu kanaatindeyiz. Ne dersiniz?

 

 

Karabaş soruların ardından “Kentimiz, ülkemiz ve tüm gezegen adına, gerçekleri ve öncelikleri doğru saptayarak imza attığınız İklim İçin Kentler Deklarasyonu’nun gereklerini yerine getirmeye davet ediyoruz. Bunun tüm yaşam için kaçınılmaz olduğunu ve aksinin yok edici tutumlara ortak olmak olduğunu da hatırlatmak isteriz” diyerek açıklamasını alkışlar arasında sona erdirdi.

 Basın açıklamasının ardından gurup belediye meydanından ayrıldı.

 

 

 

BELEDİYE BAŞKANI AHMET ARAS MÜJDE VERMİŞTİ

 

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras yaptığı yazılı açıklamada bir süredir doğalgazın Bodrum’a getirilmesi ile ilgili yürütülen temaslar sonucunda açıklamada bulundu. Aras “Bodrum’un enerji ihtiyacını karşılayacak doğalgaz boru hattı çalışmaları Enerji Bakanlığımızca en kısa zamanda başlatılacak” diye konuştu.Çevre dostu, ekonomik ve temiz enerji olarak yaygın bir şekilde kullanılan doğalgaz artık Bodrum’un da enerji kaynağı olacak.Geçtiğimiz aylarda artan nüfus doğrultusunda ısınma amacıyla kullanılan elektrik talebinin artmasıyla yaşanan enerji krizine çözüm getirecek, konutların ve işletmelerimizin ekonomik ve temiz enerjiye ulaşımını sağlayarak kış turizminin gelişmesine de olanak sağlayacak bu büyük yatırım için hükümetimize şükranlarımızı sunarız” demişti.HABER VİDEOSU

Editör: Yaşar Anter

Bu haber 3909 defa okunmuştur.


İLİŞKİLİ HABERLER

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ÇEVRE Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI