Bugun...Bodrum belediyesinin kiracılarına yeni pandemi kolaylığı

Bodrum Belediyesi Ocak ayı olağan meclis toplantısında görüşülen ve oy birliği ile kabul edilen madde kapsamında, belediye mülkiyetlerindeki kiracılara kolaylık sağlandı.

facebook-paylas
Güncelleme: 11-01-2021 21:10:08 Tarih: 09-01-2021 10:40

Bodrum belediyesinin kiracılarına yeni pandemi kolaylığı

Bodrum Belediyesi mülkiyetinde veya tasarrufunda olan taşınmazlarına ilişkin olarak irtifak hakkı, kiralama ve benzeri kullanımdan kaynaklanan ve ilgili mevzuatınca ödenmesi gereken bedeller veya tutarlar meclis gündemine taşındı.

 

KAPALI İŞLETMELERDEN KİRA BEDELLERİ ALINMAYACAK

 

Belediye Emlak İstimlak Müdürlüğü tarafından hazırlanan müzekkere meclis toplantısında görüşüldü.

Genelge ile faaliyetleri durdurulan (kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafesi/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ve halı saha, nargile salonları) ve faaliyetleri kısıtlanan (restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme içme yerleri) işletmelerden kira bedeli alınmayacak.

 

BAZI İŞLETMELERİN ÖDEMELERİ ÜÇ AY ERTELENECEK

 

Pandemi sürecine bağlı olarak faaliyetlerinde azalma meydana gelen (hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ve diğer kısıtlamalar sebebiyle etkilenen yukarıda bahsi geçmeyen nitelikteki işyerleri) işyerlerinden tahsil edilecek bedellerin 3 ay ertelenmesi, ertelenen süre sonunda ertelenen süre kadar eşit taksitler halinde, herhangi bir gecikme zammı ve faiz uygulanmadan tahsil edilecek.

 

Koronavirüs (Covid-19) önlemleri konulu genelgeye istinaden, faaliyetleri durdurulan işyerlerinden geçmişe yönelik kapalı oldukları süre boyunca tahakkuk edilmiş olan kiralama ve benzeri (ecrimisil, işgal)  kullanımdan kaynaklanan bedeller iptal edilecek.

 

Kapatılan ve kısıtlanan işyerlerinde, kiracının istemi halinde idarece yapılacak değerlendirme sonrasında sözleşmenin karşılıklı olarak fesih edilmesi söz konusu olabilecek.

 

3 AY ZAM YAPILMAYACAK

 

Pandemi dolayısıyla Ocak ayı itibariyle 3 ay boyunca kira-ecrimisil bedellerine zam yapılmaması ve katı atık bedelleri ile işgaliye bedellerinin işletmeler kapalı olduğu sürece alınmaması kararlaştırıldı.

 

ÇAPI GENİŞLETTİK

 

Belediye Başkanı Ahmet Aras, genelge gereği kapatılan ve kısıtlanan 74 işletmeden alınan aylık yaklaşık 500 bin TL tutarındaki kira bedellerinin alınmayacağını, ayrıca süreçten etkilenen 118 işletmeden tahsil edilen aylık toplamda 2 milyon 190 bin TL nin 3 ay erteleneceğini duyurdu. 

Aras, "Genelgede işgaliye alacakları ile net bir ifade yoktu ancak, diğer alacaklar kısmına biz işgaliyeyi de dahil ettik.  Çünkü işgaliye, Bodrum'un asıl problemlerinden bir tanesi. İşgaliye alanı kullanan bütün işletmelerin yani bizim kiracılarımız dışındaki esnaftanda söz ediyoruz  artık, bu anlamda çapı genişlettik. Bu kapsamda olan işletmelerden kapalı olduğu sürece işgaliye bedellerinin tahsil edilmemesi ile ilgili bir karar daha alacağız." dedi. 
Editör: Yaşar Anter

Bu haber 388 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI