Bugun...Bitez’de gürültü kabusu..Üç yıldır gürültüden uyuyamıyorlardı, soluğu belediyede aldılar

Muğla’nın Bodrum ilçesinde sessizliği ile bilinen cennet Bitez Mahallesi’nde üç yıldır eğlence mekanlarının gürültüsü nedeniyle uyuyamayan mahalle halkı bugün avukatları ile birlikte soluğu Bodrum Belediyesi’nde aldı. Mahalle Temsilcisi Nuran Bilen SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada “Üç yıldır şikayet etmediğimiz yer kalmadı, sonuç alamadık yaz ayları kabus oluyor 7-8 ay bize uyku yok, psikolojimiz bozuldu, mahalle halkı bugün toplanıp avukatımız ile belediyeye geldik” dedi.

facebook-paylas
Güncelleme: 04-07-2024 22:13:57 Tarih: 03-07-2024 22:13

Bitez’de gürültü kabusu..Üç yıldır gürültüden uyuyamıyorlardı, soluğu belediyede aldılar

Muğla’nın Bodrum ilçesinde sessizliği ile bilinen cennet Bitez Mahallesi’nde üç yıldır eğlence mekanlarının gürültüsü nedeniyle uyuyamayan mahalle halkı Bodrum Kaymakamlığı, CİMER: BİMER, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Bodrum Belediyesi’ne gürültünün önlenmesi için şikayetlerde bulundu.

GÜRÜLTÜDEN ÜÇ YILDIR UYUYAMIYORLAR

ÜÇ yıldır eğlence mekanları, canlı müzikler ve diskoların evlerin arasında sabahlara kadar yayın yaptığını bu yüzdende 3 yıldır uyuyamadıklarını ve psikolojilerinin  bozulduğunu belirten kalabalık  mahalle halkı Avukatları Emre Atmaca ile birlikte soluğu bugün öğle saatlerinde Bodrum Belediyes’nde aldı.

 

 

 

 Belediye’ye girmeden önce yaşadıkları sıkıntıları  anlatan mahalle temsilcisi Nuran Bilen “ Gürültüler gündüz başlayıp sabaha kadar sürüyor. Sabahlara kadar süren eğlence mekanı, canlı, müzik ve müzik yayınlarının gürültüsü nedeniyle sessiz ve sakinliğiyle bilinen mahallemizde yaşam kabus oldu. Burada evlerin arasında ruhsat alıp gürültü yapanları kime hangi kuruma şikayet ettiysek çözüm bulamadık, çareyi son olarak Bodrum Belediyesi’ne gelmekte bulduk. Yaşamımız kabusa dönüştü. Ya verilen müzik ruhsatlarını iptal etsinler, ya da işletmeler ses önleyici izolasyon yapsınlar. ÜÇ beş işletme para kazanacak diye mahallede huzur kalmadı, belediyede sorun çözmezse hukuk yoluna gideceğiz” dedi.

İŞLETMELERİ UYARAN VATANDAŞLAR TEHDİT EDİLİYOR

Mahalle halkının avukatı Emre Atmaca ise “Yılın 12 ayı Bodrum’da yaşayan Bodrum’da çalışan ve Bodrum’da ikamet eden vatandaşlar olarak bizler gündüzleri ve geceleri uyuyamıyoruz, dinlenemiyoruz. EV içerisinde birbirimizle konuşamaz hale geldik. İşletme sahiplerine bu durumu aktaranlar tehdit ediliyor. Şikayet ettiğimiz bazı kurumlar işlem yapsada bunlar yetersiz kalıyor” iadelerini kullandı.

 

ÇEVRE İL MÜDÜRLÜĞÜ PEYNİR EKMEK GİBİ RUHSAT VERİYOR

Atmaca açıklamasının devamında ise “Tüm bu süreçte para kazanmak adına toplum sağlığını hedef alan işletme faaliyetleri görmezden geliniyor. Çünkü Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü peynir ekmek gibi, ruhtas verilmemesi gereken  konut bölgesinin içerisinde eğlence mekanı ruhsatı veriyor. Sorunlar bitmek yerine katlanarak devam ediyor. Gürültü kirliliği toplumsal bir sorundur, gürültüye neden olma bir suçtur. Bu nedenle Devlet kurumlarının ilgili işletmelerin yasa ve yönetmeliklere aykırı olan bu eyleminin önüne geçilmesi, denetleyici veya düzenleyici işlemlerin yerine getirilmesi 2872 sayılı Çevre Kanunu hükmünce işletmenin varsa müzik ruhsatının veya işletme ruhsatının iptali veya gerekli tedbirleri içerir idari yaptırım kararlarının uygulanmasını ve ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulması gerekmektedir. Belediye meclisinin 3 Ocak 2020 tarihinde aldığı canlı müzik ruhsatının verilmemesi gereken yerler listesine uyulmasını isteyeceğiz” diye konuştu.

 

 

 
 
 
 Editör: Yaşar Anter
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI