Bugun...Bitez’de Bakan Kurum’a “Hoş geldin” eylemi. Halk plajında bakanlık destekli MUÇEV inşaatına tepki

Muğla’ya Hizmet Vakfı ve Türkiye Çevre Koruma Vakfı ortaklığı ile kurulan Muğla Çevre Vakfı’nın (MUÇEV) Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın katık ve destekleriyle mavi bayraklı Bitez halk plajında kaçak ve ruhsatsız restoran- kafe ve beach inşaatına başlamasına Bodrumlular sert tepki gösterdi. Bakan Kurum’un halk plajındaki kaçak ve ruhsatsız işletmeye engel olarak, Bodrum kıyılarındaki diğer işgallere örnek olunması istendi.

facebook-paylas
Güncelleme: 02-07-2024 16:49:45 Tarih: 02-07-2024 16:05

Bitez’de Bakan Kurum’a “Hoş geldin” eylemi. Halk plajında bakanlık destekli MUÇEV inşaatına tepki

Muğla’ya Hizmet Vakfı ve Türkiye Çevre Koruma Vakfı  ortaklığı ile kurulan Muğla Çevre Vakfı’nın (MUÇEV) Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın katık ve destekleriyle mavi bayraklı Bitez halk plajında kaçak ve ruhsatsız restoran- kafe ve beach inşaatına başlamasına Bodrumlular sert tepki gösterdi. Bakan Kurum’un halk plajındaki kaçak ve ruhsatsız işletmeye engel olarak, Bodrum kıyılarındaki diğer işgallere örnek olunması istendi.MUÇEV  tarafından Bitez’deki mavi bayraklı halk plajının içine, iki gün önce kaçak ve ruhsatsız olarak başlanan restoran, kafe ve beach clup inşaatı Bodrumluları isyan ettirdi.

 

 

 

 

39 DERECE SICAKTA EYLEM YAPTILAR

Özggür kıyılar Bodrum İnisiyatifi ile Bodrumluların ellerinde “Kıyılar Halkındır Halkın Kalacak, Bodrum’da MUÇEV’İ istemiyoruz, Kıyılar Herkesin hakkıdır, Elini Çek Kıyı Herkesin Hakkıdır ve Rant Plajı İstemiyoruz yazılı dövizlerle halk plajındaki kaçak inşaatın önüne gelen eylemcilere tatilcilerde destek verdi.

Eylemcilerin geldiği sırada ahşap platformu yapan işçilerin işi bırakıp malzemelerini toplayarak alandan ayrıldığı görüldü.

 

 

DEVLET DESTEĞİYLE KAÇAK VE RUHSATSIZ İNŞAAT YAPILIYOR

Özgür Kıyılar Bodrum İnisiyatifi sözcüsü Güney şirin “Tam altı haftadır yasaları hatırlatarak kıyıların halkın malı ve kullanımına açık olduğunu belirterek koy koy mahalle mahalle dolaşıp denize içine kadar giren işgallere sert tepki gösterip, devletin ve yerel yönetimlerin müdahalesi ile işgallerin kaldırılmasını istiyoruz. Biz kanunsuz işgallerle mücadele ederken bugün gördük ki Çevre Bakanlığı’nın destek ve katkılarıyla MUÇEV halk plajına kaçak ve ruhsatsız tesis kuruyor. İnsanların gözünün içine baka baka bakanlık eliyle birilerine rant sağlanıyor, bu hukuksuzluğa acilen son verilmesini halkın sahilinden ellerini çekmelerini istiyoruz” diye  konuştu.

 

BAKAN KURUM’A SERT MESAJ VERDİLER

Emekli makine mühendisi Meftun Gürdallar ise “Muhtemelen burayı işletecek kişi bellidir, yani kiralayacak kişiyi tespit etmişlerdir. Çünkü buradaki inşaat malzemesi kalitesi gerçekten çok yüksek, bu işler ve işgal devlet eliyle yapılıyor. Bu arada Sayın Çevre ve şehircilik bakanı bugün değişti eski bakan kıyılar halkındır halka ait olacaktır derken Yeni Bakan Murat Kurum eski Bakanın sözlerini silmek üzere tasfiye etmek üzere daha göreve geldiğin ilk günü bunu yaptı. Seçim kaybetmiş İstanbul'da boyunun ölçüsünü almış Sayın Murat Kurum görevinin 1 günü burada şimdi kıyı işgallerine başkaları başladı maalesef bacalarda kurum var böyle bir durum var bu işleri temizlemek de bize düşüyor bundan sonra halkımızla beraber bu işgallere karşı çıkacağız” diye konuştu.

KÖTÜ EMSAL TEŞKİL EDECEK

Tuna Duygu Keskin ise “Halk plajında devletin desteği ile MUÇEVi7n böyle bir şeyi yapması kötü emsal teşkil edecektir. Halk plajları halkın olarak kalmalı. Halkın buradan denize giremeyecek olması bizleri üzüyor. Umarım bu tepkileri görürler ve bu yanlıştan dönerler” diye konuştu.

Kaçak olduğu iddia edilen inşaatın önüne ve yanına “Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın katkılarıyla yapılmaktadır” yazılı levhalar asıldığı görüldü.

 

 

 

 
 Editör: Yaşar Anter
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ÇEVRE Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI