Bugun...Belediye Halk Toplantıları’nı Bitez’den başlattı

Bodrum Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından Bitez Ağaçlı Kadınlar Kahvesi’nde gerçekleştirilen halk toplantısına, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, Bitez Mahalle Muhtarı Seda Özgüçlü, meclis üyeleri, birim müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

facebook-paylas
Tarih: 25-05-2022 12:25

Belediye Halk Toplantıları’nı Bitez’den başlattı

Toplantı öncesinde Bitez Mahallesi’nde devam eden altyapı ve üstyapı çalışmaları hakkında ilgili birim müdürlerinden bilgi alan Aras, çalışmaları yerinde inceledi. Ziyaret esnasında mahalle esnafıyla da sohbet etme fırsatı bulan Başkan Aras, esnafın talep ve sorunlarını dinleyerek notlar aldı.

 

BİTEZ'E CİDDİ YATIRIM YAPTIK

Ahmet Aras, “3 yıldır imkanlar dahilinde Bitez’e gereken önemi vermeye çalışıyoruz. İlk çalışmamızı buradaki su taşkını problemlerini çözerek gerçekleştirdik. DSİ, MUSKİ ve Bodrum Belediyesi iş birliğinde gerçekleştirildi. Yıllardır konuşulan ama bir türlü yapılamayan bu çalışmayı ciddi bir yatırım gerçekleştirerek hep birlikte başardık. Bunun dışında özellikle içme suyu konusunda yaşanan sıkıntılar vardı. MUSKİ’nin belli bir program dahilinde gerçekleştirdiği çalışmalarla bu problem de büyük ölçüde çözüldü. Ancak patlaklardan dolayı zaman zaman geçici kesintilerle karşılaşıyoruz. Bu bütün Bodrum’un problemi. Çünkü DSİ’nin 2012’de yaptığı hatlar, tamamen çürük ve bu hatlarda sürekli patlamalar meydana geliyor. Su kaybının yanı sıra can ve mal kaybına yönelik de ciddi bir tehdit oluşturuyor. Ancak bu konuda da Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin gayretle yürüttüğü çalışmalar var. Tamiratlar gece, gündüz demeden 24 saat sürdürülüyor. Aynı zamanda DSİ ile olan yargı mücadelesinde de bir yere kadar gelindi. Boruların bir çeşidi ile ilgili yargı, ‘DSİ’nin yaptığı iş hatalıdır’ dedi ve o hatların değişimi başladı. Örneğin Muhtarlar Caddesi’nde o değişim yapıldı. Bunun dışında diğer bütün bölgelerde o boruların değişimleri gerçekleştirilecek. Ama asıl büyük tehlike ana isale hatlarında. O hatlarla ilgili de yargı süreci devam ediyor. Olumlu sonuçlandığı takdirde o hatların değişimine de başlanacak ancak kolay bir iş değil, o boruların değişimi için bu yaptığımız yerlerin tekrar kazılması söz konusu olacak.” dedi.

 

BODRUM’DA EN BÜYÜK PROBLEM ALT YAPI

Bodrum’un en büyük probleminin altyapı olduğunu belirten Aras  “Özellikle son yıllarda nüfus artışının getirdiği ek yük bizim arkadan koşmamıza yol açıyor. Nüfus artıyor, hizmet yükü artıyor ve biz arkadan yetişmeye çalışıyoruz. Normalde bu işler altyapı, elektrik, telefon, internet, yol her şey biter ve sonra oraya yapılaşma başlar. Ancak maalesef 80’li yıllardan beri Bodrum’a reva görülen kader bu. Yıllar boyunca yol, su, elektrik olmadan yapılan inşaatlar var. Göreve geldiğimde, Gümüşlük’te ve Koyunbaba’da yaklaşık 50 sitede su yoktu ve taşıma su sistemi vardı. 2019-2020 yıllarında MUSKİ bu sorunun büyük bir bölümünü halletse de hâlâ taşıma su ile dönen siteler var.” Diye konuştu.

 

 

ATIK SULAR YEŞİL ALANLARDA KULLANILACAK

Aras, “Bodrum’un kanalizasyon ve arıtma tesisi ihtiyacı vardı. 2019’a kadar artıma tesisi varlığının mevcut nüfusu karşılama oranı %42’ydi. Şu anda yapılan yatırımlarla kavuşacağımız oran %92 olacak. Bertaraf edilen o atık sular da yapılan yatırımlarla gri su olarak yeşil alanları sulamalarda kullanılacak. Evlere kapandığımız dönemde, elektrikle ısındığımız için şebekelere yüklenmelerle birlikte Bitez’de elektrik kesintileri yaşandı. Ama Aydem hiç durmadı, gerekirse mobil trafolarla gerekirse yeni hatlar çekerek bizi uzun süre elektriksiz bırakmadı ve sonrasında da kalıcı yatırımlar gerçekleştirdi. Beton direklerden ve tellerden kurtulduk ve kaldırımlarımızın önü açıldı. Altyapı yatırımları yapılırsa, elektrik, su ve kanalizasyon kazıları yapılırsa, üstyapı sorumlusu olan Bodrum Belediyesi de kendi üzerine düşeni yapıyor. Gördüğünüz gibi Atatürk Caddesi’ni bisiklet yoluyla kaldırımıyla ve asfalt çalışmasıyla aydınlatmasıyla orayı yapıp hizmete soktuk. Bu çalışmalar bittikçe Bodrum’a yakışır caddeler kazandıracağız.” Dedi.

 

MUSKİ’nin bölgede gerçekleştirdiği çalışmalarla ilgili bilgiler veren MUSKİ İçme Suyu 1. Bölge Şube Müdürü Oğuz Kağan Bardakçı ise şunları söyledi:

“Bu yıl Bitez’e yaptığımız yatırımların en büyüğü Muhtarlar Caddesi olarak bildiğimiz yerde sürekli patlayan hatların yapılmasıydı. Bodrum Belediyesi ile birlikte üst yapısıyla beraber oradaki problemi çözdük. Söğütlü Caddesi’nde su problemi olan yerlerimiz vardı, orayı da tamamladık. Bodrum Belediye’miz ile birlikte koordineli bir şekilde Bitez Köyiçi Caddesi’ni bitirmeyi hedeflemiştik orayı da bitirdik. Şimdi birkaç ara sokağımız kaldı. O sokaklar da bittikten sonra Bitez’de herkesin komple içme suyu şebeke hattı yenilenmiş olacak.”

 

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, yaklaşık 3 saat süren toplantıda vatandaşların talep ve sorunlarını dinleyerek notlar aldı. Halk toplantıları önümüzdeki haftalarda diğer mahallelerde devam edecek.
Editör: Melis Anter

Bu haber 312 defa okunmuştur.


Ayhan Eyikocak / 25-05-2022 20:18:00

Çok iyi düşünülmüş. tüm mahallelerde yapılmak gerekli.sanırım öyle düşünülmüş. Teşekkürler başkan ve ekibine.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI