Bugun...Aras: Bodrum şantiye gibi, yatırımların önünde durmak çok zor

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin düzenlediği 1. Uluslararası Turizm Forumu, dünya genelinde pandemiden en çok etkilenen turizm sektörünü ‘Yeniden Doğuş’ sloganıyla bir araya getirdi. Belediye Başkanı Aras "Bodrum'da nüfus 500 bin, kent şantiye gibi, ancak yatırımların önünde durmak çok zor" diye konuştu.

facebook-paylas
Güncelleme: 21-04-2021 22:59:02 Tarih: 21-04-2021 22:56

Aras: Bodrum şantiye gibi, yatırımların önünde durmak çok zor

Uluslararası turizm profesyonellerinin ve sektör temsilcilerinin katılımlarıyla 20-21 Nisan 2021 tarihleri arasında online olarak düzenlenen forumun, ikinci gününde gerçekleşen Turizmin Yeni Rengi ‘Yeşil’ adlı oturumuna CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ta katıldı.

 

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye Ofisi Genel Müdürü Aslı Pasinli’nin moderatörlüğünde gerçekleşen oturuma, Çeşme Belediye Başkanı Muammer Ekrem Oran, Green Destinations Türkiye Ülke Temsilcisi  Prof. Dr. Tuncay Kuleli, UNDP Kapsayıcı ve Sürdürülebilir Büyüme Portföyü Yöneticisi  Mustafa Ali Yurdupak da katıldı.

 

Turizmin Yeni Rengi ‘Yeşil’ Oturumu’nun çok iyi bir konu olarak seçildiğini belirten Aras, “Bodrum özelinde geçtiğimiz yıla nazaran bu yıl tam iki buçuk kat nüfusumuz arttı. Normalde 200 bin iken, kış döneminde şu anda 500 bin kişiye hitap etmeye başladık. Herkes bu yoğun nüfus artışının getirdiği olumsuzluklarla mücadele ediyor. Sadece biz değil doğa ve çevre de bundan çok ciddi etkileniyor. Yoğun göç, kıyılarda yapılaşma baskısı, inşaat artışı inanılmaz şekilde doğayı tahrip ediyor. Altyapı yetersizliği sonucunda da deniz ve çevre kirliği, bitki örtüsünün tahribi, rüzgar rejimi gibi ciddi tehditlerle karşı karşıyayız” dedi.

 

BODRUM ŞANTİYE GİBİ, YATIRIMLARIN ÖNÜNDE DURMAK ÇOK ZOR

 

Yoğun göç dolayısıyla, doğal dengeyi koruma noktasında zorlandıklarını belirten Aras, “2 yılda, Bodrum’un yüzde 40’ını ancak kanalizasyon ile buluşturabilmişiz. Kanalizasyon eksikliği ve arıtma tesisi eksikliği çevre kirliğinin en büyük sebeplerinden birisi. Yoğun yapılaşmanın getirdiği olumsuzluklar da mevcut. Hafriyat kirliliği gibi.  Bodrum bir şantiye gibi şu an. Bu da bizim işimizi oldukça zorlaştırıyor. Bir taraftan da çok büyük sermaye göçü var. Bu yatırımların önünde durmak da çok zor. Bu iki taraflı bir denge. Çünkü zaten zamanında imara konu edilmiş ve henüz yapılaşmamış bir sürü alan var. Biz yeni bir imar alanı yaratmıyoruz yani. Mevcut imar planlarıyla imara açılan arazilerin, yüzde 40’ı boş durumda yapılaşmayı bekliyor. Bu da ister istemez korumaya çalıştığımız dengeyi bozan şeyler” diye konuştu.
Editör: Yaşar Anter

Bu haber 294 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI