Bugun...Antik Halikarnossos Kenti’nin Gizli peyzajları gün ışığına çıkarılacak

Bodrum Belediyesi ve İTÜ Peyzaj Mimarlığı tarafından hazırlanan ortak projede Antik Halikarnasos Kenti teması Bodrum’un arkeo-peyzaj alanı konu alındığı belirtildi.

facebook-paylas
Tarih: 19-06-2024 12:06

Antik Halikarnossos Kenti’nin Gizli peyzajları gün ışığına çıkarılacak

Yürütücülüğünü Prof. Dr. Gülşen Aytaç ve Prof. Dr. Elif Kutay Karaçor, jüri üyeliğini Prof. Dr. Zeynep Kuban Tokgöz, Doç. Dr. Deniz Aslan, Öğretim Görevlisi Dr. Nesli Naz Aksu ve Mimari Fotoğrafçı ve Video Sanatçısı Emre Dörter, asistanlığını Araş. Gör. Lâl Dalay ve Araş. Gör. Ezgi Beyen'in yaptığı, Bodrum Belediyesi adına İstanbul Teknik Üniversitesi Mezunu Yüksek Mimar Melike Yapıcı’nın katılımıyla diploma projesi bitirme jürisi gerçekleşti.

ANTİK HALİKARNOSSOS KENTİNİN BİLİNMEYENLERİ GÜN IŞIĞINA ÇIIKARILACAK

Öğrencilerin 2023-24 Bahar Döneminde çalıştığı bitirme projesi, tarihi, kültürel ve mimari açıdan eşsiz bir öneme sahip olan Antik Halikarnassos’un görünen/görünmeyen katmanlarını ve gizli doğasını ortaya çıkarmaya ve günümüz Bodrum’una kazandırmaya odaklanıyor. Proje kapsamında, kentin arkeolojik geçmişi araştırılırken kentsel dokunun doğal topografyaya nasıl entegre olduğu ve savunma sisteminin nasıl şekillendiği keşfedildi. Öğrenciler bu kapsamda Karia Bölgesinin mimari üslubuna ışık tutan ve askeri mühendisliğin başyapıtlarından biri olan surları da ele alarak kent sistemlerini inceleniyor.Hazırlanacak projelerin önümüzdeki günlerde sergilenerek kamuoyu ile paylaşılacak.

 

 

 

 

 

 

 

 Editör: Yaşar Anter
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR SANAT Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI