Bugun...Akdeniz’de petrol ararken dünyanın en eski batığını buldular, 3300 yıllık batıkta anforalar ilk günkü gibi duruyor

İsrail’in 90 kilometre açığında petrol araştırması yapan şirket Akdeniz'in tarihte bilinen en eski batığını buldu. 3300 yıllık batıktaki anforaların ilk günkü gibi durduğu tespit edildi,

facebook-paylas
Güncelleme: 20-06-2024 18:37:28 Tarih: 20-06-2024 18:31

Akdeniz’de petrol ararken dünyanın en eski batığını buldular, 3300 yıllık batıkta anforalar ilk günkü gibi duruyor

İsrail’in kuzey batısında kıyıdan 90 kilometre açığında petrol ve doğal gaz araması yapan bir şirket 1800 metre derinlikte batık tespit etti.

 

PETROL VE DOĞAL GAZ ARARKEN DÜNYANIN EN ESKİ BATIĞINI BULDULAR

İsrail Eski Esserler İdaresi Müdürlüğü arkeologları  batığın Akdeniz’de bulunan en aski batık olduğunu ve 3300 yıllık olarak tespit edildiğini açıkladı.İsrail Eski Eserler İdaresi  Denizcilik Denizcilik Birimi Başkanı Jacob Sharvit, "Bu bulgu bize eski denizcilerin yön bulma becerilerini daha önce hiç görülmemiş bir şekilde ortaya koyuyor. Bunun atalarımızın Akdeniz'i hiçbir kıyı görmeden geçebildiğini” gösteriyor dedi.

 

KENANLARDAN KALMA İKİ ANFORA 3300 YIL SONRA  GÜN IŞIĞINA ÇIKARILDI

 

İsrail Eski Eserler İdaresi batık ile ilgili bilgi ve fotoğrafları paylaştı. Açıklamada “Günümüz Türkiye'sinden Mısır'a kadar uzanan bölgede yaşayan Kenanlılar tarafından kullanıldığı düşünülen amforalardan sadece ikisi, diğer eşyaların etkilenmemesi için özel tasarlanmış aletlerle çıkarıldı. Keşif gerçekten akıllara durgunluk veren bir olay.

 

EN ESKİ BATIKLAR TÜRKİYE KIYALARINDAYDI

 Akdeniz'de Geç Tunç Çağı'na ait sadece iki kargo gemisi batığının bilindiğini ve bunların her ikisinin de standart dalış ekipmanı kullanılarak Türkiye kıyılarına nispeten yakın bir yerde bulunduğu belirtildi.

Açıklamada ayrıca  "Bu iki bulguya dayanarak bugüne kadarki akademik varsayım, o dönemde ticaretin limandan limana, denizcilerin kıyı şeridini görüş alanında güvenli bir şekilde yapıldığı yönündeydi. Batığın keşfi artık antik denizciliğe dair tüm anlayışımızı değiştiriyor. Bu kadar uzak bir mesafede , herhangi bir karayla görsel temas olmadan bulunan ilk örnek “ denildi. 3300 yıllık batıktan çıkarılacak eserlerin bu yaz Kudüs'teki İsrail Arkeolojisi Ulusal Kampüsü'nde sergileneceği belirtildi.

 

 

 
 
 Kaynak: İsrail Eski Eserler İdaresi

Editör: Yaşar Anter
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR SANAT Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI