Bugun...Ahmet Aras “Kaçak yapılaşma uzmanlık alanım, kaçak yapılar yasallaşacak diye bekleyenler boşuna beklemesin”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’Li Ahmet Aras ziyaret için gititği Marmaris ilçesinde akacak yapılaşma ile ilgili açıklamalar yaptı. Aras “Hiç kimse kaçak yapılar legalleşecek ümidinde olmamalı” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 10-06-2024 16:15

Ahmet Aras “Kaçak yapılaşma uzmanlık alanım, kaçak yapılar yasallaşacak diye bekleyenler boşuna beklemesin”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’Li Ahmet Aras Marmaris Belediye Başkanı CHP’li Acar Ünlü’yü ziyaret etti. Aras burada turizm sezonu öncesinde artış gösteren kaçak yapılaşma ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 

KAÇAK YAPILAŞMA UZMANLIK ALANIM, KİMSE ÜMİTLENMESİN

Aras; “Kaçak yapılaşma artık benim uzmanlık alanım. Bodrum’da mottomuz kaçak yapıyı engellemekti. Salgın döneminde bu ne yazık ki biraz aksadı fakat mühürleme ve tespitler devam etti. Bununla mücadele etmenin yolu, imar affının çıkmayacağını bakanımızın açıklamasıdır. 2021 yılı 31 Aralık’a kadar yapılan kaçak yapılara elektrik bağlatın diye mevzuat çıkardılar, belediyeler bununla nasıl mücadele edecek? Hiç kimse kaçak yapım legalleşecek ümidinde olmamalı. Aynı zamanda belediyelere kaçak yapıların yıkılması için destek gerekiyor. Beton firmalarına şu mesajı vermek istiyorum. “Kaçak yapıya beton vermek etik mi? Ruhsatı görmediğin yapıya beton vermek ahlaki mi? Kaçak yapı konusunda hep belediyelerin üstüne atılan bu işlerin çok farklı yönleri de var. Bunları da görmek lazım.” dedi.

 

 

KENT VERGİSİ GETİRİLMELİ

Aras açıklamasının devamında belediyelere ekonomik olarak destek olunması gerektiğini bunun içinde Kent Vergisi ve MTV’nin bir kısmının yerel yönetimlere bırakılmasını önerdiklerini belirterek  “Öncelikle belediyelerimizin ekonomik durumu salgın döneminden sonra finansal krize girdi. O dönemde birçok şeyden feragat etmek zorunda olan belediyelerin sorunlarını; ekonomik sorunlar, yüksek enflasyon takip etti. Bunun yanı sıra personel maaşlarının da giderek artması borçlanmanın sebeplerinden biri. Bu birkaç belediyeye ait bir şey değil. Tüm Türkiye’deki belediyelerin ortak sorunu. Biz bakanlıklara Kent vergisi alınmasını önerdik. Yani turistin geldiği belediyelere belli bir bütçe ödenmesi. Suyundan çöpüne hizmet verilirken kentin kaynaklarının bedelinin de alınması teklifini sunduk. MTV’nin bir kısmının belediyelere bırakılması da önerilerimizden biri” diyerek açıklamasını tamamladı.

 

 Editör: Yaşar Anter
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI