Bugun...Ahilik Haftası düzenlenen törenlerle kutlandı

Ahilik Haftası dolayısıyla Muğla Meslek Yüksek Okulu Şahidi Salonunda düzenlenen etkinlik Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın katılımıyla gerçekleştirildi.

facebook-paylas
Güncelleme: 16-09-2021 22:44:46 Tarih: 16-09-2021 22:41

Ahilik Haftası düzenlenen törenlerle kutlandı

Etkinliğe Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın yanı sıra Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumhur Çoban, Menteşe Kaymakamı Mehmet Eriş, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Ercan, Muğla Ticaret İl Müdürü Gülşah Yalçınkaya, Muğla Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Şükrü Ayyıldız, Muğla Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Birliği Başkanı Azim Çetin, kurum amirleri, esnaf ve sanatkârlar katıldı.

 

 

Vali Orhan Tavlı, temelleri 12. yüzyılda Anadolu topraklarında atılan Ahiliğin, esnaf ve sanatkârlar arasında sevgi, hoşgörü, çalışkanlık, yardımseverlik, dürüstlük anlayışıyla kurulmuş çok köklü bir müessese olduğunu belirterek, Ahilik teşkilatının bir taraftan meslek mensupları arasında dayanışmayı sağlarken diğer taraftan da toplumun sosyal, ekonomik ve kültürel hayatının düzenlenmesinde önemli rol oynadığını belirtti.

Tavlı “Bugün ticari hayatımızda yer alan toplam kalite anlayışı, marka, tüketici haklarının korunması ve işçi işveren ilişkilerinin hakkaniyetli bir şekilde yürütülmesi gibi pek çok konu Ahilik tarafından nizamnamelere en ince detayına kadar kaydedilmiş, meslek mensuplarının uymakla yükümlü olduğu kurallara dönüştürülmüştür. Muğla’mızın ve ülkemizin sosyal ve ekonomik alanda gösterdiği gelişim ve kalkınmaya, esnaf ve sanatkarlarımız yoğun emekleri ile büyük katkı sağlamıştır” diye konuştu.

 

Vali açıklamasının devamında ise “Ecdadımız tarafından kurulan ve uygulanan Ahilik Teşkilatı gibi sistemleri anlamak, anlatmak, yaşamak ve gelecek kuşaklara aktarmak hepimizin ortak amacı olmalıdır. Bu bağlamda tarihimizin ve kültürümüzün zengin bir değeri olarak yüzyıllardır uygulanan kendine özgün eğitim-üretim-tüketim modeli olan bu sistemi, günümüz koşullarına göre yeniden yapılandırarak, sosyal, ekonomik ve kültürel hayatımızın bir parçası yapmanın, toplumumuzun gelişmesine önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum” dedi.

 

 

Konuşmaların ardından ilin Ahisini tanıtıcı kısa video gösterimi yapıldı. Ardından yılın Ahisi seçilen Seydikemer ilçesinden Demirci Ustası Mustafa Yılmaz’a kaftanı giydirildi. Yılın Kalfası seçilen Berat Özkaya ve Yılın Çırağı seçilen Ümit Uçar’a da ödülleri takdim edildi.

 

Daha sonra liseler arası düzenlenen “Ahilik” konulu resim yarışmasında birinci olan Zübeyde Hanım Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Özlem Kocabaş, ikinci olan Şefika Pekin Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Asiye Özyurt ve üçüncü olan Yatağan Şehit Engin Yalçın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Erdem Şen’e ödülleri takdim edildi.

 

Ödül töreninin ardından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Namık Açıkgöz tarafından “Muğla’da Ahilik İzleri” konulu konferans düzenlendi.

 
Editör: Melis Anter

Bu haber 201 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR SANAT Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI